Komórki macierzyste – nowy trend medyczny

Innowacyjne leczenie wymaga lepszych rozwiązań. Lekarze i naukowcy ścigają się się w opracowywaniu efektywnych sposobów leczenia, które dadzą sobie radę nawet z najgroźniejszymi wypadkami. W laboratoriach każdego dnia przeprowadzane są eksperymenty, których celem jest stworzenie metod leczenia trudnych przypadków przez komórki macierzyste Wrocław. Coraz popularniejszym sposobem jest stosowanie komórek macierzystych. To intrygujące pojęcie to duży krok dla medycyny.
Mają one dwie zdolności: teoretycznie mogą dzielić się nieskończoną liczbę razy oraz różnicują się do innych typów komórek. Ze względu na ich pochodzenie tego rodzaju komórki możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • Embrionalne komórki macierzyste (ESC) – wytwarzane są z embrionów. Mogą być totipotentne lub pluripotente.65900_hospital_bed
  • Somatyczne komórki macierzyste – można je znaleźć w tkankach dorosłych organizmów, komórki te są multipotentne lub unipotentne.

Hodowanie komórek macierzystych w kulturach in vitro daje możliwość stosowania ich w produkcji organizmów transgenicznych. Ludzie wiążą rozwinięcie badań nad nimi z możliwością stosowania terapii komórkowej oraz medycyną regeneracyjną. Komórki macierzyste mają ogromny potencjał.