Leczenie Pijawkami – Hirudoterapia w praktyce

Obecnie w lecznictwie pojawił się nowy trend, co ma związek z powrotem do babcinych i skutecznych sposobów leczenia. Coraz powszechniejsza staje się hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami wrocław jako skuteczna metoda. Pijawka w trakcie terapii pochłania martwą krew pacjenta a w jej miejsce dostarcza ok 200 różnorakich substancji, które umożliwiają uratowanie np. martwej kończyny a także całkowicie polepszają kondycję organizmu.

37980_dentist_02

Jej unikatowość wiąże się z faktem, że ciężko o lecznicze substancje, które byłyby zamiennikami i miałyby podobne cechy oraz działanie lecznicze jak pijawki. Wykorzystuje się wiele sposobów, które pozwalają znaleźć właściwe miejsce na umieszczenie pijawki odpowiednio do schorzenia pacjenta. Pijawki nie są jednak złotym środkiem na każdą dolegliwość czy dysfunkcję organizmu, a ponadto nie wszyscy mogą z takiej terapii korzystać – chorzy z anemią, za niskim ciśnieniem krwi, kobiety spodziewające się dziecka czy dzieci w wieku poniżej 10 lat to tylko niektóre z nich.

Do zabiegów wykorzystuje się specjalnie wyhodowane pijawki – nie można ich gromadzić na własną rękę, gdyż po pierwsze są na liście zagrożonych gatunków a po drugie mogą być nosicielami zakażeń czy bakterii. Hodowlą pijawek na cele lecznicze zajmuje się jedynie jedna placówka w naszym kraju a po leczeniu są one natychmiast niszczone. Zabieg hirudoterapii ma zbawienny wpływ na wzrost odporności każdego organizmu a także na zmniejszenie ciśnienia krwi. Poza tym pijawki wykorzystuje się do zabiegów replantacji wszelkich kończyn, jak także uszu, piersi czy palców.