Magazyn – podstawa dla hurtownika

Prowadzenie własnej firmy wymaga wiele wysiłku. Musimy czuwać nad wszystkimi aspektami działalności. Bardzo ważne jest zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników i kadry zarządzającej. Tylko wtedy nasza firma będzie działać tak jak powinna. Niezwykle ważne jest odpowiednie przechowywanie produktów i składników potrzebnych do ich wyprodukowania. W tym celu niezbędny jest magazyn. Występują różne rodzaje takich budynków, dostosowane do potrzeb rozmaitych branży. Budynek przeznaczony na magazyn materiałów budowlanych będzie wyglądał inaczej niż miejsce do przechowywania żywności.

Rodzaje magazynów

Z definicji magazyn jest to budynek zaprojektowany do spełniania warunków bezpiecznego magazynowania towarów. Powinien zapewniać im zabezpieczenie przed uszkodzeniami i kradzieżą. Występują różne rodzaje magazynów, podzielone ze względu na budowę. Magazyny otwarte są to place na otwartej przestrzeni o twardej lub gruntowej powierzchni. Można na nich składować wyroby odporne na warunki atmosferyczne. Magazyny zamknięte są obiektami jedno lub kilkukomorowymi. Zaliczają się do nich budynki podziemne, przyziemne, parterowe, jednopiętrowe i wielopiętrowe. Magazyny półotwarte są to obiekty budowlane z minimum jednym odsłoniętym bokiem. Przeznaczone są do składowania wyrobów o ograniczonej odporności na warunki atmosferyczne. Możemy zlecić wybudowanie nowego magazynu spełniającego nasze wymagania. Istnieje też możliwość zaaranżowania innego budynku na magazyn. Musi on być w stanie pomieścić nasze produkty. By móc przeprowadzić zmianę przeznaczenia budynku należy złożyć wniosek do właściwych organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz do starosty powiatowego odpowiedniego do naszego miejsca zamieszkania.

magazyn

Magazyn do przechowywania żywności powinien być przede wszystkim czysty i suchy. Musi występować w nim temperatura dostosowana do przechowywanego typu żywności. Ściany i stropy magazynów powinny być regularnie bielone wapnem. Należy powtarzać tą czynność przynajmniej raz do roku. Ściany powinny być pomalowane farbą olejną lub wyłożone płytkami. Ważna jest również podłoga magazynu żywności (http://dchrs.com.pl/gielda/powierzchnie-do-wynajecia/). Powinna być gładka, bez szpar ani dziur gdzie mógłby gromadzić się bród. Najlepsze podłogi są betonowe, klinkierowe lub wyłożone płytkami ceramicznymi. Zachowanie czystość to sprawa niezwykle ważna, podobnie jest w przypadku zabezpieczania przed dostaniem się do wnętrza gryzoni lub insektów. Dlatego też okna powinny być pokryte gęstymi siatkami chroniącymi przed owadami. Wszelki otwory, przez które mogłyby się dostać gryzonie należy zabezpieczyć gipsem lub zaprawą murarską.

Odpowiedni wybór magazynu

Magazyny to bardzo ważna część niemal każdej firmy. Pozwalają przechowywać wyroby w bezpiecznych warunkach, zabezpieczają przed kradzieżą lub zniszczeniem. Jest wiele rodzajów takich budowli, różnią się budową i przeznaczeniem. Możemy pokusić się o wybudowanie nowego magazynu, dokładnie dostosowanego do profilu naszej firmy. Możemy również zaaranżować inny budynek na magazyn. Wybór zależy od nas.