Markowe wyposażenie rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne są obecnie tworzone z myślą o różnych grupach docelowych, przez co ich wyposażenie może być zróżnicowane. Ta branża jest wspierana przez największych producentów świata.

W ostatnim czasie wykreowało się przekonanie, że użytkownikami rowerów elektrycznych są osoby starsze, lub te mniej sprawne fizycznie. Okazuje się jednak, że zastosowanie rowerów elektrycznych nie ogranicza się w żaden sposób do jakiejkolwiek grupy osób. Rowery elektryczne kupowane są zarówno przez osoby mniej sprawne fizyczne, jak i te, które z racji dłuższych dystansów chcą sobie czasem ułatwić życie.

Silniki rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne wyposażone są najczęściej w silnik o mocy od 250 W do 350 W, który jest umieszczony zwykle w ramie, w zależności od modelu. Oczywiście spotyka się silniki większe – przykładowo o mocy 700 W, jednak są one wstawiane na specjalne życzenie klientów. Silniki z wyższą mocą są stosowane najczęściej do rowerów górskich, gdzie potrzebna jest większa praca w bardziej wymagającym terenie. Umieszczeniem silników zajmują się sami producenci, którzy sami decydują, czy montować silnik z przodu, z tyłu, czy też przy mechanizmie korbowym.

regeneracja baterii li ion

W  rowerach elektrycznych z silnikami marki BOSCH najczęściej spotykamy silniki montowane właśnie w środkowej części roweru, przy mechanizmie korbowym. Silniki w rowerach elektrycznych są  wyposażone najczęściej w automatyczne sprzęgło, dzięki czemu pracują niezwykle cicho i bez oporu. Dzięki temu możemy podróżować nawet gdy bateria nam się nam całkowicie wyczerpie i będziemy zdani wyłącznie na siłę własnych nóg.

Każdy rower elektryczny jest wyposażony w określoną ilość biegów, w zależności od jego zastosowania. Modele miejskie najczęściej są wyposażone w mechanizmy 3 biegowe, niemniej jednak możemy spotkać również więcej biegów nawet do 6. Górskie rowery elektryczne są wyposażone w osprzęt dokładnie taki sam jak ich odmiany bez wspomagania elektrycznego. Charakteryzują się one znacznie większą liczbą przełożeń od 24 nawet do 30.

Baterie w rowerach elektrycznych

Kolejną równie ważną rzeczą co silnik w rowerze elektrycznym jest jego bateria. Tak jak silniki, baterie  rozmieszczone są w różnych miejscach, aby zaoszczędzić miejsce i poprawić ogólny wygląd roweru. Najczęściej są one ukryte i zaprojektowane kompaktowo. Producenci oferują baterie, posiadają różną pojemność, która cechuje się możliwością przejechania określonej ilości kilometrów tylko na jednym ładowaniu.

rowery elektryczne warszawa sklep

Odpowiednio możemy spotkać baterie o pojemności 8,8 Ah (wystarczy nam ona na ok. 50 km wspomagania jednorazowo), a także baterie 13 Ah (pomoże nam nawet na 120-tym kilometrze wspinając się pod górę). Oprócz pojemności baterii, mocy silnika, ilości przełożeń, każdy rower elektryczny posiada mały panel sterowania, który pokazuje naładowanie batrii i daje nam opcje zwiększania lub też zmniejszania wspomagania, w zależności do tego z jakimi warunkami akurat się zmagamy.

Ilość trybów wspomagania w podstawowych modelach wynosi 3 w bardziej zaawansowanych nawet 6. Baterie ładujemy z gniazda o napięciu przynajmniej 230 V. Jak podają specjaliści z EV Bike, można ładować baterię wyjętą z roweru, a nawet w momencie gdy jest ona w nim umieszczona. Czas trwania ładowania waha się w zależności od producenta od 4 do 6 godzin. Marki prześcigają się teraz w technologii projektowanej na rzecz rowerów elektrycznych, ponieważ jest to coraz bardziej pożądany towar.