Wyczynowe modele szos – co warto kupić powyżej 5000 złotych

Modele szosowe zyskują w Polsce na popularności. Szczególnie wśród osób ceniących sobie sportowe zacięcie i rywalizację. Współczesne technologie pozwalają na szybki rozwój na rowerowym rynku. Możemy wybrać rower szosowy, który zapewni amortyzację na bruku lub taki, który rozwinie znacznie większe prędkości po asfalcie ze sztywniejszą ramą.

 

 Czym różni się rower szosowy od pozostałych modeli?

Rowery szosowe, które nazywa się też kolarzówkami. Podstawowymi różnicami, które wyróżniają kolarzówki spośród innych rowerów są typ kół i ramy. Koła szosówek powinny być możliwie najcieńsze, zaś rama — najlżejsza. Stąd popularność ram karbonowych, które są nie tylko wytrzymałe, ale też wyjątkowo lekkie. Decydując się na rower szosowy, pamiętajmy, że pomiędzy rowerem MTB a trekkingowym znajdziemy znacznie mniej różnic, niż pomiędzy szosowym, a jakimkolwiek innym typem.

Przede wszystkim na rowerze szosowym przyjmuje się charakterystyczną pozycję, która pozwala na rozwinięcie znacznie większych prędkości. Nie sprawdzi się ona podczas jazdy miejskiej, gdzie bez przerwy trzeba podnosić się i znów przyjmować pozycję do jazdy. Aby zakupić rower szosowy, musimy lubić szybką jazdę i pogodzić się z tym, że nie doświadczymy jej w typowo miejskiej jeździe. Wszystkie przedstawione rowery możecie zamówić w sklepie PM Bike – zobacz rowery w kategoria szosa.

Na co warto zwrócić przeglądając propozycje rowerów szosowy?

Wybierając rower szosowy należy zwrócić szczególną uwagę na to, z czego zrobiono ramę wybranego modelu. Najlżejszym dostępnym materiałem jest karbon — włókno węglowe. Im lżejszy rower, tym większe możemy rozwijać na nim prędkości. Drugą najważniejszą w rowerze szosowym rzeczą są koła. Najlepiej wybierać te, które stanowią całość wraz z oponami. Im większe ciśnienie w kołach, tym mniejsze tarcie. Warto dopasować poziom napompowania i rodzaj kół do nawierzchni, po której będziemy się poruszać. Dobierając rower szosowy, nie trzeba przywiązywać za to szczególnej wagi do przerzutek — ułatwiają one jazdę, jednak nie mają decydującego wpływu na jej jakość i rozwijaną przez nas prędkość.

Haibike Challenge 8.20 2016

Niemiecki producent marki Haibike swój technologiczny popis daje już od ponad 20 lat. Z rowerów Haibike korzystają najlepsi rowerowi sportowcy świata. W przypadku modelu Challenge 8.20 mamy do czynienia ze świetną karbonową ramą i widelcem z wałem węgla w naprawdę przystępnej cenie. Większość podzespołów Haibike wykorzystał w najlepszej z możliwych wersji — korzystając z podzespołó Shimano. Od wielu lat wiadomo, że ten genialny producent przyłożył się do rozwoju przemysłu rowerowego.

Trek Checkpoint ALR5 Gravel 2019

Nieco wyżej cenowo znajduje się proponowany przez Treka model Checkpoint ALR5 Gravel 2019  — to typowy rower szosowy. Wyjątkowo szeroki prześwit na opony, umożliwia założenie szerszych opon i użycie Checkpoint ALR5 Gravel jako rowera bardziej terenowego niż szosowego. Aluminiowa rama z serii 300 zapewnia sprzętowi wyjątkową lekkość. Wyposażony w świetne hamulce tarczowe flat mount. Linki poprowadzono wewnętrznie, co skutecznie zmniejszy ich ryzyko korodowania. Przednia i tylna piasta Bontrager ze stopu aluminium posiada uszczelnione łożyska, oś 12 mm z mocowaniem centerlock. Cały napęd został wykonany z podzespołów Shimano.

Kross Vento 8.0 2018

Rodzima marka proponuje niesamowity rower z karbonową ramą T784. Waga roweru bije rekordy — to zaledwie 6,75 kilograma, które pozwolą na niesamowite przyspieszenia. Również karbonowy widelec będzie niezwykle wytrzymałą podporą podczas szybkich tras. Piasty DR Swiss PR 1600 DICUT 21. Wszystkie podzespoły napędu z wykorzystanie niezawodnych, cenionych na całym świecie podzespołów Shimano z przewagą serii Shimano Dura-Ace. Kierownica i wsporniki Zipp. Niesamowita konkurencyjna propozycja od legendarnej firmy Kross.

Kross Vento TE 2018

Znów wagowe szaleństwo od Krossa. Karbonowa rama i widełki w tym zestawie razem z podzespołami ważą nieco ponad 7 kilogramów, bo dokładnie 7,1 kilograma. Kross zaszalał i cały napęd zapełnił komponentami Sram Red. Tarczowe hamulce hydrauliczne do kompletu z hydrauliczną dźwignią zapewnią nam mocne hamowanie. W dodatku Kross zastosował bezdętkowe opony Schwelbe Pro One. Całość brzmi tak cudownie, że żadne kolarz nie mógłby wyśnić sobie lepszego roweru do jakichkolwiek rowerowych eskapad szosowych.

Vento TE 2018

Kross Vento TE 2018 – do zamówienia w sklepie PM Bike