Audiobooki dla dzieci – bajki odpowiednie dla najmłodszych i trochę starszych

Audiobooki wróciły w ostatnich latach do łask, coraz częściej goszcząc w samochodach, słuchawkach i głośnikach wielu domów. Dorośli, którzy doceniają rozwój intelektualny oferowany przez ekspozycję na literaturę doskonale wiedzą, że wplecenie kilku godzin czytania dziennie do i tak zapakowanego grafiku może być bardzo trudne. Audiobooki ułatwiają zadanie, towarzysząc nam podczas podróży do pracy, ćwiczeń na siłowni czy spaceru z dzieckiem w parku. Czy jednak są równie dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które powinny być przecież wystawiane na kontakt ze słowem pisanym? Jakie korzyści niesie za sobą prezentowanie dzieciom książek w formie mówionej?

Audiobooki – czy mogą zastąpić tradycyjne książki?

Rynek audiobooków dla dzieci rośnie z roku na rok, prezentując rodzicom szeroki wybór opowiadań i historii dla najmłodszych i nieco starszych dzieci. Wielu dorosłych stara się dawkować ekspozycję na tę formę książek, chcąc by dzieci miały styczność także ze słowem pisanym. Taka opcja działania jest zdecydowanie najlepszym wyborem, stanowiącym idealną równowagę pomiędzy wygodą, a walorami edukacyjnymi. Audiobooki mogą uczyć i nawet według pedagogów stanowią doskonałe uzupełnienie codziennego kontaktu dziecka z książką.

słuchanie audiobookówPodobnie jak w przypadku wspomnianych wcześniej audiobooków dla dorosłych, te dla dzieci mogą przydać się podczas dłuższej podróży samochodem czy pociągiem, gdy warto zająć dziecko czymś interesującym i rozwijającym. Słuchowisko ma tu ogromną przewagę nad tradycyjną książką, która mogłaby u czytającego dziecka wywołać chorobę lokomocyjną lub, w przypadku jazdy z dwójką dzieci, być znaczne mniej interesująca niż zabawa z rodzeństwem. Bajki słuchane są przy tym doskonałym mostem pomiędzy dziećmi w różnym wieku – włączając klasyczną opowieść o Pinokio zainteresujesz nią zarówno dwulatka, jak i 6 latka.

Audiobooki przekonują też młodszych odbiorców tym, że możliwość wielokrotnego przesłuchania ulubionych fragmentów nie stanowi tu większego problemu. Jak wiadomo, dziecko często z nieznanych przyczyn uprze się na jedną bajkę lub jeden jej fragment, który po prostu przemawia do niego najlepiej. Rodzic nie będzie musiał czytać już malcowi tego samego zdania w kółko – zrobi to za niego płyta. Oczywiście warto przy tym pamiętać, że audiobook nie może zastąpić faktycznego wieczoru spędzonego z dzieckiem i tradycyjną książką. Połączenie obu metod może okazać się złotym środkiem, a obserwacja malucha najlepszym sposobem na wyczucie metody, która odpowiada mu najbardziej.

Najciekawsze propozycje audiobooków dla dzieci i młodzieży

Od klasycznych Baśni Andersena, idealnych zarówno dla młodszych jak i starszych dzieci, przez urzekające historie takie jak Kopciuszek czy Pinokio, aż po zestawy wciągających historyjek dla najmłodszych, oferta sklepu bajki-grajki.pl to najlepszy przykład tego jak wpleść słuchowiska do codziennego życia dziecka w sposób interesujący i angażujący. Historie, które maluch zna doskonale w formie pisanej pozwolą skupić się mu na tym, czego słucha i tym samym utrwalą jego pamięć w zakresie książki. Zupełnie nowe historie, czytane przez wprawionych aktorów i lektorów to doskonała odmiana od codziennego głosu czytającego książkę rodzica i okazja do poznania zupełnie nowych form narracji, znanych raczej z bajek telewizyjnych.

Audiobooki rozwijają nie tylko intelektualnie, ale też przede wszystkim wpływają korzystnie na angażowanie i integrowanie wszystkich zmysłów dziecka. Nie mając dostępu do ilustracji czy dołączonego klipu wideo, dziecko rozwija swoją wyobraźnię i maluje w niej własny obraz bohaterów, dzięki czemu jeszcze głębiej wczuwa się w ich historię.