Co wyróżnia dobrego fizjoterapeutę?

Jeżeli jeszcze nigdy nie korzystałeś z fizjoterapii, być może zastanawiasz się, jakiej jakości usług możesz wymagać od specjalisty.

Nikt z nas nie chce przez przypadek trafić pod skrzydła osoby niedoświadczonej, jednak jak rozpoznać, że mamy do czynienia z godnym zaufania medykiem?

Wiele osób przy wyborze fizjoterapeuty kieruje się rekomendacjami i opiniami znajomych. To bardzo dobra intuicja, jednak zawsze warto pogłębiać swoją wiedzę na dotyczący nas temat. Z tego artykułu dowiesz się, jak rozpoznać dobrego fizjoterapeutę i jak powinna wyglądać Wasza współpraca.

Dobry fizjoterapeuta – najważniejsze umiejętności miękkie

Zwłaszcza w kontekście osób reprezentujących zawody medyczne, poszukując specjalistów, największą wagę przykładamy do posiadanych przez nie umiejętności twardych, czyli przede wszystkim posiadanej przez nich wiedzy branżowej.

Rzeczywiście znajomość aktualnych technik rehabilitacyjnych i regularne uczestnictwo w szkoleniach to ważne wyznaczniki profesjonalizmu i skuteczności. Niemniej jednak, fizjoterapeuta powinien posiadać określony zestaw umiejętności miękkich, które usprawnią pracę z pacjentem.

Dobry fizjoterapeuta jest komunikatywny i cierpliwy, co oznacza, że potrafi jasno wytłumaczyć pacjentowi, jaką pozycję ciała powinien przyjąć. Potrafi także dobrze zorganizować czas, by w ciągu wizyty zdążyć wykonać z pacjentem zaplanowane ćwiczenia rehabilitacyjne i przekazać najważniejsze informacje o technikach samodzielnej pracy. Z perspektywy pacjenta być może jednak najważniejsze jest to, by fizjoterapeuta potrafił zadbać o odpowiedni dobrą, spokojną atmosferę w gabinecie.

Przyjazna postawa medyka jest kluczowa, by pacjent mógł się odstresować i z pełnym zaufaniem wykonywać polecone ćwiczenia. Nie chodzi tu tylko o to, że dla obu osób przebywających w gabinecie wizyta stanie się przyjemniejszym przeżyciem. Przede wszystkim manipulacje wykonywane na napiętych mięśniach będą mniej skuteczne, dlatego też dobry nastrój pacjenta jest niezbędny dla efektywności rehabilitacji.

Jak powinien wyglądać gabinet profesjonalnego fizjoterapeuty?

Profesjonalny fizjoterapeuta nie boi się pochwalić swoimi osiągnieciami, dlatego wchodząc do jego gabinetu zobaczymy na ścianie oprawione w ramy dyplomy i certyfikaty. W centrum gabinetu powinien znajdować się nowoczesny stół rehabilitacyjny o szerokich możliwościach regulacji.

Kolejny sprzęt do rehabilitacji, który prawdopodobnie przykuje Twoją uwagę to UGUL (rozwinięcie: uniwersalny gabinet usprawniania leczniczego), czyli kompleks urządzeń przypominający czworościenną klatkę. W środku znajdować się będą systemy linkowo-bloczkowe i odpowiednie obciążniki.

Gabinet dobrego fizjoterapeuty powinien być przestrzenny, by umożliwić wykonywanie zróżnicowanych ćwiczeń. Być może w jednym z rogów zauważymy rozłożony na podłodze materac gimnastyczny. Nie mniej ważne jest biurko z komputerem pozwalającym na zanalizowanie zdjęcia RTG i innej dokumentacji przedstawionej przez pacjenta. O fizjoterapeucie świetnie będzie świadczyć także obecność sprzętu diagnostycznego, np. elektromiografu i modeli anatomicznych ułatwiających wytłumaczenie pacjentowi wykrytego schorzenia.

Pamiętaj, że rzetelny fizjoterapeuta zadba o Twoją prywatność i zapewni Ci możliwość komfortowego przebrania się za parawanem lekarskim. Masz prawo wymagać również tego, by medyk sumiennie dezynfekował swój sprzęt do rehabilitacji i w trosce o higienę zapewnił Ci jednorazowe ręczniki.

sprzęt rehabilitacyjny

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – czego możesz oczekiwać?

Pierwsza wizyta o fizjoterapeuty służy głównie poznaniu pacjenta i natury jego dolegliwości. Rozpocznie się ona od długiej rozmowy, podczas której nie wahaj się zadać specjaliście nurtujących Cię pytań. Sam fizjoterapeuta będzie pytał o historię choroby i dotychczasowe rozpoznania lekarskie, moment pojawienia się, lokalizację i nasilenie bólu, Twój tryb życia oraz współistniejące schorzenia.

Możliwe, że fizjoterapeuta zdecyduje się na przeprowadzenie diagnostyki funkcjonalnej. Sprawdzi wtedy Twoją postawę, równowagę, prawidłowość czucia powierzchniowego i głębokiego oraz odruchy. Wszystko to służy dobraniu odpowiedniego dla sytuacji postępowania terapeutycznego. Dopiero na koniec wizyty nastąpi ewentualna wstępna terapia manualna. Specjalista wytłumaczy Ci, na czym polegają wykonywane ćwiczenia i w jaki sposób możesz samodzielnie odtworzyć je w domu.

Przygotowując się na pierwszą wizytę w gabinecie fizjoterapeuty, załóż wygodny, sportowy strój. Mając na sobie elastyczne spodnie i koszulkę, masz szansę uniknąć konieczności rozbierania się przy wykonywaniu ćwiczeń. Nie zapomnij zabrać ze sobą swoich dokumentów medycznych: zdjęcia rentgenowskiego, wyniku badania USG lub rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.