Czy noszenie soczewek jest bezpieczne?

Soczewki kontaktowe są alternatywą dla okularów, często pozwalają w ogóle zapomnieć o wadzie wzroku ze względu na wygodę użytkowania. Korygują ją podczas czynności takich jak na przykład uprawianie sportu. Noszenie soczewek jest bezpieczne pod warunkiem przestrzegania zasad prawidłowego ich użytkowania.

Soczewki kontaktowe skuteczną korekcją wad wzroku

Nowoczesne soczewki kontaktowe są niewyczuwalne na oku i przepuszczają powietrze, dlatego mogą być noszone przez większość osób, nawet tych o wrażliwych oczach. Korygują one zarówno krótkowzroczność, dalekowzroczność, jak i astygmatyzm.

Soczewki dzielimy ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane:

  • Twarde, które są mniej popularne z powodu swojej sztywności, wpływającej na niski komfort użytkowania. Dobrze przepuszczają tlen. Wykorzystuje się je w korygowaniu bardzo dużej krótkowzroczności, dalekowzroczności lub astygmatyzmu. Doskonale dopasowują się do oka, ponieważ wykonuje się je w oparciu o indywidualną, wykonaną komputerowo mapę rogówki najczęściej z polimetakrylanu metylu, który jest materiałem twardym, dzięki czemu można z nich korzystać przez dłuższy czas. Stosują ją najczęściej osoby cierpiące na zespół suchego oka lub o rogówce w nieregularnym kształcie. Dobiera się je po konsultacji z lekarzem.
  • Miękkie natomiast należą do najpopularniejszych. Wykonuje się je z materiałów silikonowo – hydrożelowych, niezwykle elastycznych, ale mniej odpornych na uszkodzenia. Są tańsze od twardych odpowiedników. Ze względu na elastyczność materiałów, z jakich zostały wykonane, łatwiej przyzwyczaić się do ich noszenia.
  • Światłoczułe są nowością na rynku tego typu produktów. Posiadają one dynamiczny filtr fotochromowy, dzięki któremu zmieniają swoje zabarwienie w zależności od intensywności światła, dlatego skutecznie chronią oczy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Niezwykle ważna dla zdrowia oczu jest właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych. Decydując się na zakup tego produktu, trzeba zaopatrzyć się w płyn do ich czyszczenia oraz przechowywania, jeśli nie są to soczewki jednodniowe. Wszystkie pozostałe wymagają przechowywania w pojemniku wypełnionym specjalnie przeznaczonym do tego płynie. Absolutnie nie nadaje się do tego woda z kranu, nawet przegotowana, ponieważ zawiera minerały, które mogą uszkodzić powierzchnię soczewki.

czyszczenie soczewek

Procedura zdejmowania i zakładania soczewek kontaktowych

Stosując soczewki kontaktowe, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, co jest gwarancją zdrowia oczu. Jest szereg czynności, o których powinna pamiętać osoba korzystająca z soczewek kontaktowych:

  • – Zanim użytkownik założy soczewki, musi dokładnie umyć i osuszyć ręce.
  • – Po upływie okresu noszenia soczewek trzeba je zdjąć i dokładnie wyczyścić ze znajdujących się na jej powierzchni drobnych zanieczyszczeń i osadów białkowych specjalnym płynem do pielęgnacji tego typu produktów. Jej powierzchnię można delikatnie potrzeć opuszkami palców, uważając, by nie zarysować jej paznokciami, oraz opłukać we wcześniej przygotowanym do tego celu preparacie.
  • – Następnie należy umieścić je we właściwych komorach pojemnika, wypełnionych płynem do przechowywania soczewek.
  • – Koniecznością jest także utrzymywanie pojemnika w odpowiednim stanie higienicznym, dzięki myciu go przynajmniej raz w tygodniu. Zapewniamy wtedy soczewkom właściwe warunki przechowywania. Po założeniu ich należy go przepłukać płynem i pozostawić do wyschnięcia.
  • – Butelkę z płynem przechowuje się szczelnie zamkniętą w temperaturze między 4 a 25 stopni Celsjusza, z dala od działania promieni słonecznych. Trzy miesiące po jej otwarciu usuwamy resztki płynu i stosujemy świeży preparat.

Stosowanie podstawowych zasad higieny przy pielęgnowaniu soczewek kontaktowych jest gwarancją zdrowia i komfortowego użytkowania tego typu produktów.

Soczewki kontaktowe i czas ich użytkowania

Szkła należy użytkować według czasu określonego dla tego typu produktów. Jeśli nie są to soczewki całodobowe należy zdjąć je na noc. Ze względu na czas noszenia soczewki kontaktowe dzieli się na jednodniowe i wielokrotnego użytku, czyli dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne i roczne. Absolutnie nie wolno przedłużać okresu noszenia szkieł kontaktowych, ponieważ gromadzące się na nich drobnoustroje mogą spowodować infekcję oczu i poważne problemy zdrowotne, włącznie z rozwinięciem się wrzodziejącego zapalenia rogówki.