Okulary są dla wielu z nas nieodłącznym elementem, bez którego nie wychodzimy z domu. Szkła poprawiające ostrość widzenia oraz niwelujące problemy z koncentracją czy ból głowy, znacznie ułatwiają nam życie. Na przestrzeni lat, wygląd okularów znacznie się zmienił i dzięki temu, nabrały one nowej funkcji.
Okulary kiedyś i dziś
W przeszłości, którą pamiętają nasi rodzice i dziadkowie, szkła korekcyjne były grube i nieatrakcyjne. Oprawki miały służyć jedynie podtrzymaniu szkieł i nikt nie skupiał się na ich wyglądzie. Osoby, które musiały nosić okulary ze względu na wady wzroku, często wyglądały po prostu źle. Kilkadziesiąt lat temu, ogromna część osób z wadami wzroku – zwłaszcza dzieci – nie chciało nosić szkieł, bo były zbyt brzydkie. W szkołach, dzieci były wyśmiewane przez rówieśników za nieestetyczny dodatek, co dziś brzmi jak absurd. Ogrom osób, w tym i dzieci nosi okulary i nie ma w tym nic dziwnego.
Dzięki znacznemu rozwojowi technologii, obecnie możemy nosić okulary ładne, z cienkimi szkłami i różnokolorowymi oprawkami. W wielu przypadkach, okulary – oczywiście odpowiednio dobrane – znacznie poprawiają wygląd, dlatego z roku na rok wzrasta zainteresowanie nimi wśród osób mających zupełnie zdrowe oczy.
Dobieranie szkieł i oprawek
Wśród osób noszących okulary, dość często można zauważyć modele znane na całym świecie. Okulary od czołowych producentów są wyznacznikiem mody, dodatkiem, który nie tylko podkreśla urodę, ale coraz częściej stanowi główny element ubioru.
Szkła są wybierane przez optometrystę, którego zadaniem jest wykonanie profesjonalnego badania wzroku. Ocena stanu wzroku oraz potwierdzenie/ wykluczenie konkretnych wad wzroku oraz określenie poziomu ewentualnych wad to aspekty, które pozwalają wybrać odpowiedni typ szkieł. Na szczęście, obecnie nie musimy obawiać się grubych i nieestetycznych szkieł, ponieważ technologia umożliwia nam dziś nosić szkła cienkie, niezależnie od wady wzroku i jej natężenia.
Oprawki okularowe dobiera się do wyglądu. Różnorodność oprawek pozwala dobrać odpowiednie do naszego wyglądu, kształtu twarzy, a nawet do koloru oczu i włosów. Szkła dopasowuje się do kształtu okularów. W zależności od naszych upodobań, możemy wybrać okulary klasyczne – prostokątne, kocie, lenonki czy hipsterki oraz wiele innych.
Drogie i markowe okulary – warto?
Warto się zastanowić nad tym czy faktycznie warto zaopatrywać się w markowe, drogie okulary. Co prawda ceny niektórych modeli mogą wydawać się zawyżone, ponieważ znaczna większość społeczeństwa nie może pozwolić sobie na tak duży zakup. Warto jednak pamiętać, że wielu producentów okularów gwarantuje przystępne ceny na każdą kieszeń.
Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad ceną, pomyślmy o jakości. Istotny jest stosunek ceny do jakości. Zazwyczaj bowiem, jakość droższych okularów jest o wiele wyższa. Oprawki są bardziej wytrzymałe, atrakcyjniejsze wizualnie i nie niszczą się tak szybko jak te tańsze. Nie trzeba wydawać ponad tysiąca złotych, żeby znaleźć dobrej jakości okulary.
Różnorodne i markowe okulary znajdziesz w https://manufakturawzroku.pl/okulary-szczecin/