Do czego może przydać się agregat o mocy 140 KM?

Na początku podamy najbardziej rzucające się w oczy rzeczy. Cena – 55000 złotych. Wymiary – wielkość samochodu Smart, liczba litrów paliwa mogących zmieścić się w zbiorniku – ponad 300, spalanie – 25l/h!

Moc dużego generatora a moc małego

Cóż to jest ? Czy to agregat czy już potwór? I jedno i drugie. Tak wielki i mocny agregat stacjonarny może służyć w miejscach, które są szczególnie wymagające pod względem ilości urządzeń oraz maszyn muszących być podpiętych do źródła zasilania – np. na dużej budowie, w hali, w magazynie czy w różnego rodzaju obiektach bądź miejscach, które nie posiadają stałego, silnego i pewnego źródła mocy. Agregat stacjonarny ważny ponad 1700 kilogramów, a są i takie, które wagowo przekraczają aż 3 tony, ich ustawienie odbywa się zatem na płaskim terenie za pomocą dźwigów. Duże spalanie w przypadku wykorzystywania pełnej mocy oznacza koszty przekraczające 2000 złotych na dobę, na takie wydatki mogą sobie pozwolić tylko duże przedsiębiorstwa, dlatego też tego rodzaju urządzenia rzadko widzi się na oczy.

agregat - praktyczne źródło zasilania

Ceny agregatów podane dzięki: http://www.agregaty.com.pl

Wykorzystanie agregatu w praktyce

Bliższe przeciętnemu człowiekowi są proste agregaty, które można ręcznie przenosić samodzielnie bądź w dwie osoby. Małe agregaty prądotwórcze ważą od 25 do 40 kilogramów i są wielkości taboretu, pufy czy dużego komputera stacjonarnego. Składają się z ramy zabezpieczającej silnik przed możliwym uszkodzeniem, oraz silnika, którego moc raczej rzadko przekracza 3KM. Mały agregat pozwala na około 10 godzin pracy, co będzie nasz kosztować do 40 do 50 złotych. Większość agregatów ma silnik benzynowy, którego karmić musimy paliwem zmieszanym z olejem, który po raz pierwszy wymieniany jest już po kilku godzinach pracy, a później raz na kilkaset godzin pracy. Agregaty dla osób prywatnych maksymalnie kosztować powinny do 2000 złotych. Za tą cenę dostaniemy sprzęt o wystarczającej mocy zdolnej do zasilenia różnorodnych elektronarzędzi czy maszyn budowlanych jak betoniarka itd. Spalanie paliwa wzrośnie, ale w zamian otrzymujemy lepszy silnik, większą wydajność i sprawność. Z kolei agregat stacjonarny za 55 tysięcy to maszyna wyłącznie dla przedsiębiorstw. W przypadku takiego sprzętu trzeba jednakże zwrócić uwagę na markę sprzętu, jej doświadczenie oraz możliwości serwisowe. Agregat w cenie samochodu musi być bowiem regularnie diagnozowany oraz doglądany, aby wyeliminować potencjalne usterki mogą wpływać na pogorszenie się mocy, jakości prądu, większego spalania, zatarcia się silnika, pożaru czy zniszczenia urządzeń podpiętych do agregatu.

Serwisowanie agregatów stacjonarnych

Duże agregaty stacjonarne to skomplikowana budowa, część z nich sprzedawana jest w systemie otwartym, inne zamknięte są w metalowej obudowie. Aby dostać się do środka, należy otworzyć drzwi. Sterowanie agregatem kontrolowane jest manualnie lub w przypadku lepszych sprzętów, dzięki elektronicznemu systemu sterowania, który jest prosty w obsłudze i wprost przedstawia jakiego rodzaju maszyny podpięte są do agregatu, ile zużywają prądu, jakie jest spalanie i ile czasu zostało do końca pracy.