Ile kosztują smartfony?

Temat telefonów komórkowych jest raczej trudny, gdyż zawiera się w nimi wiele czynników takich jak ceny w stosunku do zarobków, preferencje użytkowników danego rynku czy np. dostępność modeli w sklepach. Warto zauważyć, że w przypadku Polski kupienie nowego telefonu najlepszych marek może bez przeszkód przekroczyć jednomiesięczną pensję nawet o 100%, co wydaje się być totalnie niezrozumiałe, gdyż w przypadku krajów zachodnich cena ta kształtuje się na poziomie zaledwie 50% jednej pensji. Modele takie jak nowy iPhone czy Galaxy S6 kosztują około 3000 złotych.

Czym się kierujemy kupując smartfona?

Takie i podobne kwoty należą do najwyższych, ale możemy naturalnie kupić zupełnie nowe telefony, zaraz po premierze za mniejsze stawki. W przypadku najpopularniejszych marek cena osiągnie wtedy około tysiąca złotych. Za tą samą kwotę możemy nabyć jednak znacznie mocniejsze modele, które jednak nie są tak popularne. Ale czy popularność powinna stanowić czynnik oceniający dla danego smartfona? W przypadku wielu osób tak właśnie jest.

Tanie smartfony na rynku

Ludzie nie mają zaufania do marek, których nie znają, zasłaniają się tym, że telefon się zepsuje lub będzie zupełnie niepraktyczny mimo swoich rzekomo wysokich parametrów. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na tańszy model z pewnością możemy znaleźć coś, co zaspokoi nasze potrzeby, a przy tym nie będzie wielkim problemem dla naszego budżetu.

Tanie smartfony – jakie marki są ok?

Warto spojrzeć na takie marki jak Elephone, Huawei, Asus, Meizu czy Xiaomi. W Polsce prawdopodobnie najbardziej znane jest Huawei jednakże z biegiem czasu reszta brandów również może się nieco upowszechnić. Problemem jednak jest powiększający się stale współczynnik wielkości producentów. Jest ich coraz więcej, a więc my – konsumenci – mamy więcej opcji do wyboru. Łatwiej jest nam zdecydować się na markę, którą znamy, markę, która od lat dostępna jest na rynku, widzimy jej reklamy w mediach oraz w outdoorze, obserwujemy jej działania w social media. Niszowe marki mogą jednak znaleźć swoją grupę odbiorców, ponieważ za 1/2 a nawet 1/3 stawki flagowców topowych brandów oferują te same parametry. Przyjrzyjmy im się.

Telefon za 800 złotych – można? Można!

Weźmy np. Xiaomi Redmi Note 4G. Ten telefon posiada aż 5,5″ ekran, co odpowiada nowemu Samsungowi oraz iPhonowowi. Dodatkowa posiada naprawdę wytrzymałą baterię, o pojemności przekraczającej 3000 mAh, co może pozwolić przeciętnemu użytkownikowi nawet na 2,5 doby aktywności. W przypadku urochomienia trybu oszczędnego czas pracy na baterii może się wydłużyć. Telefon, który w sklepie kosztuje zaledwie ~800 złotych, ma w zanadrzu także 2GB wbudowanej pamięci RAM, która pozwoli nam na obsługę wielu aplikacji, gier, kamerowania w HD i szybkie przeglądanie sieci. Za prędkość odpowiadają cztery wydajne rdzenie procesora, które pojedynczo mają 1600Mhz. Czy można zatem kupić tani, dobry smartfon? Naturalnie, wystarczy wiedzieć gdzie ich szukać.


Szukasz bardziej szczegółowych informacji? Cenowo.eu poleca nowy portal itechinfo.pl – zobacz co dzieje się w świecie technologii.

itechinfo - portal technologiczny