Ile kosztuje wywóz gruzu?

Budowa to miejsce, gdzie powstawać może najwięcej gruzu. Stosunkowo dużo gruzu tworzy się również podczas remontów. Prace budowlane, konstrukcyjne, rozbiórkowe czy remonty powodują powstanie coraz większego składowiska gruzu, na które składa się mieszanka betonu, piasku, kafli, kamieni, stali, tynków oraz innych różnego rodzaju materiałów budowlanych, które nadają się wyłącznie do utylizacji lub do składowania.

Co robi się z gruzem?

W zależności od rodzaju gruzu, może on być poddany recyklingowi bądź po prostu składowany w miejscach specjalnie do tego przystosowanych. Zrecyklingowany gruz może zostać ponownie wykorzystany, natomiast inny gruz musi bezpiecznie spoczywać na odpowiednim składowisku. Wywozem gruzu najczęściej zajmują się specjalistyczne firmy, które w swojej ofercie posiadają pojazdy zdolne do załadunku metalowych kontenerów o różnej pojemności na swoją pakę oraz mogą bezpiecznie dowieźć kontener na miejsce docelowe.

Gruz budowlany

Firmy zajmujące się wynajmem kontenerów na gruz oraz ich późniejszym wywozem oferują zróżnicowany czas wypożyczenia kontenera – najczęściej wynosi on od kilku dni do nawet kilku tygodni – a wszystko to naturalnie uzależnione jest od potrzeb. Im większe prace trwają – czy to remontowe czy budowlane – tym większy kontener potrzebny jest do składowania gruzu i jego wywozu, a tym samym niezbędny jest większy pojazd transportowy, z odpowiednim udźwigiem. Przykładowy kontener o pojemności do 5,5 metra sześciennego waży około 500 kilogramów, natomiast razem z gruzem ważyć może aż 4,5 tony – to oznacza, że pojazd firmy wywożącej gruz musi być odpowiednio silny aby go udźwignąć.

Koszt wywozu gruzu

Szacunkowy koszt wywozu gruzu jest zróżnicowany i jak wspomnieliśmy zależy miedzy innymi od tego na jaki długi termin wynajmujemy kontener. Zależy także od jego pojemności. Podczas przeciętnego remontu standardowym rozwiązaniem jest kontener, który posiada pojemność od 5 do 6 m3 – w takim wypadku możemy liczyć się z ceną wynoszą od 230 do 250 złotych. Większe kontenery nieznacznie różnią się cenowo – i tak za kontener na gruz o pojemności do 8 m3 możemy zapłacić około 270-280 złotych.

Wywóz gruzu to standardowe zlecenie podczas prac budowlanych. Warto zaznaczyć, że składowanie gruzu na podwórku lub jego dzika wywózka, a tym bardziej zakopywanie jest nielegalne, dlatego należy liczyć się z potencjalną grzywną. Jeśli mamy zamiar przeprowadzić w domu remont lub jesteśmy zainteresowani pracami budowlanymi i wiemy, że powstanie duża ilość gruzu – nie czekajmy z decyzją tylko zadzwońmy do specjalistów i zlećmy im wynajęcie kontenera. Wywóz gruzu odbywa się w terminie uprzednio wyznaczonym, dlatego jeśli decydujemy się na wynajem musimy zdawać sobie sprawę z ewentualnych dodatkowych kosztów w przypadku naszej chęci dłuższego przetrzymania. Musimy zgłosić taką informację do centrali firmy zajmującej się wywozem.

Niektóre firmy zajmujące się wywozem gruzu może nawet samodzielnie gruz składować. Wynika to także z ich oferta, w której znajduje się gruz do sprzedaży. Niektórzy chcą go wykorzystać na przykład do utwardzenia fundamentów bądź drogi gruntowej.