Jak dobrać odpowiednią matę do jogi?

Każdy, kto chce zacząć przygodę z jakąkolwiek aktywnością fizyczną, musi się do niej odpowiednio przygotować. Nie inaczej jest w przypadku uprawiania jogi – by czuć się bezpiecznie i komfortowo, trzeba zainwestować w matę o odpowiednich cechach. Jak więc dobrać odpowiednią matę do jogi i o co pytać podczas zakupu?

Tak jak do biegania potrzebne są odpowiednie buty (i biustonosz sportowy dla Pań), tak w przypadku jogi nie da się obejść bez właściwie dobranej maty, która ułatwi nam wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych asan (czyli figur w jodze). W jaki sposób dokonać wyboru i na co zwracać uwagę przy zakupie, by treningi jogi okazały się nie tylko relaksujące, ale i bezpieczne dla naszego zdrowia?

Jaką matę do jogi wybrać – przede wszystkim antypoślizgową

Być może joga nie należy do najbardziej dynamicznych aktywności fizycznych, ale nie oznacza to, że uprawiając ją, nie można zrobić sobie krzywdy, zwłaszcza gdy dobierzemy sprzęt w sposób niewłaściwy. Dlatego każda mata do jogi bezwarunkowo musi mieć właściwości antypoślizgowe, by trzymała się podłogi, a nie przemieszczała z miejsca na miejsce. Ważne też, by po macie nie ślizgały się nasze dłonie, czasem być może nawet spocone w trakcie wysiłku. Celem jest relaksacja i praca nad sylwetką, a nie zrobienie sobie krzywdy.

Jaką matę wybrać? Dopasowaną do wzrostu

Wybierając matę do jogi, trzeba pamiętać, że będziemy na niej nie tylko stać lub klęczeć, ale także, a może przede wszystkim leżeć. W związku z tym musimy zwrócić uwagę, aby całe nasze ciało swobodnie leżało na macie – dlatego mata musi być odpowiednio długa i szeroka. Największy komfort dają maty, które są o kilkanaście centymetrów dłuższe od naszego wzrostu – na przykład dla drobnych użytkowniczek, które mają 155 centymetrów wzrostu wystarczy mata ok. 170 centymetrowa, natomiast jeśli na praktykowanie jogi z żoną zdecyduje się postawny mąż, będzie musiał poszukać maty w mniej standardowym rozmiarze (np. o długości 200 centymetrów). Z kolei standardowa szerokość mat wynosi 60 centymetrów, czasem można znaleźć nawet i o 20 centymetrów szersze, ale trzeba się wtedy więcej naszukać.

mata do jogi

Jaką matę do jogi wybrać – cieńszą czy grubszą?

Choć z pozoru może wydawałoby się, że cieńsza mata będzie wygodniejsza, bowiem lżejsza, okazuje się, że lepiej wydać nieco więcej, ale postawić na grubszą matę do jogi. Dlaczego? Ponieważ maty o grubości powyżej 3,5 milimetra lepiej amortyzują nacisk stóp na podłoże, chronić tym samym nasze stawy i ścięgna, zwłaszcza u szczupłych i drobnych amatorek jogi. Taka grubsza mata używana na przykład 2 czy 3 razy w tygodniu z pewnością posłuży nam kilka lat, zapewniając jednocześnie ciepło, bowiem izoluje od podłoża. Warto zwrócić na to uwagę, gdy zamierzamy z naszą matą wybierać się na zajęcia w pobliskim klubie fitness.

Jaką matę do jogi wybrać? Testowaną

I nie chodzi wcale o testy koleżanek, a o certyfikat OEKO-TEX, który gwarantuje nam, że nasza mata, wykonana z materiału PVC, została dopuszczona do użytku i nie zawiera alergenów czy substancji szkodliwych dla zdrowia, które mogą powstać w trakcie produkcji mat z PVC. Jeśli komuś zależy na bardziej ekologicznym rozwiązaniu, można postawić na matę kauczukową, biodegradowalną, która będzie jednak sporo droższa i, niestety, cięższa, co nie sprawdzi się w przypadku podróży komunikacją miejską.

Czas wybrać się do sklepu i dokonać zakupu maty do jogi, która będzie nie tylko użyteczna, ale i bezpieczna, a później cieszyć się z relaksu i pozytywnego wpływu jogi na sylwetkę!