Jak przygotować grill betonowy do sezonu?

Pogoda powoli się poprawia i nie możemy się doczekać rodzinnych spotkań w ogrodzie lub na tarasie. Dobry grill to przecież idealny sposób na relaks w gronie najbliższych.

Dobrze jest utrzymywać grilla w jak najlepszym stanie, tak, aby kiedy przyjdzie czas na jego użycie, nie spotkały Cię żadne niemiłe niespodzianki. Kończąc sezon grillowy, warto pamiętać o zabezpieczeniu naszego grilla przed jesiennymi i zimowymi warunkami atmosferycznymi.

Solidna konstrukcja na lata

Grill betonowy to idealne rozwiązanie dla osób, dla których grillowanie w sezonie letnim to niemalże codzienność. Taki grill to inwestycja na lata, ponieważ kupując grill betonowy możemy mieć pewność, że będzie on trwały. Grille betonowe są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, a ich utrzymanie nie jest kłopotliwe. Ich niewątpliwą zaletą jest ponadto ciekawy wygląd, który może dodać uroku zarówno małemu, jak i większemu ogrodowi.

Przygotowanie grilla betonowego do sezonu

Jeśli chcesz zachować swój grill w dobrym stanie, będziesz musiał poświęcić trochę czasu na jego czyszczenie oraz odpowiednią konserwację. Posiadanie grilla to nie tylko konieczność dbania o czyszczenie rusztu czy komina.

Cegła lub kamień, z którego zbudowana jest konstrukcja, mimo że przygotowuje się ją na zmiany pogody, z czasem niszczeje. A dobry grill będzie służył długo tylko wtedy, gdy będziesz o niego dbał.

Co jakiś czas wymaganie jest jego ponowne malowanie oraz sprawdzenie grilla pod kątem przecieków, jednak zazwyczaj po sezonie oraz przed kolejnym sezonem grillowym jedyną niezbędną czynnością jest czyszczenie samego rusztu.

Aby usunąć tłuszcz czy zwęglone resztki żywności przyklejone do rusztu, warto użyć szmatki lub gąbki. W przypadku trudno czyszczących się zanieczyszczeń, warto sięgnąć po drucianą szczotkę dobrej jakości, która nie zarysuje powłoki rusztu.

grill

Na rynku jest dostępnych wiele środków chemicznych do czyszczenia grilla, jednak jeśli nie chcesz używać chemikaliów, można użyć również domowych środków czystości. Jest ich co najmniej kilka:

  • cytryna: wyciśnij sok z czterech cytryn i wymieszaj go z wiadrem gorącej wody. Używając gąbki, przetrzyj grill, a zobaczysz, jak szybko pozbędziesz się tłuszczu.
  • soda oczyszczona: to produkt, który ma zdolność do absorbowania tłuszczu, i dlatego jest najlepszy podczas czyszczenia grilla. Rozłóż go na powierzchni grilla, a po upływie kilkunastu lub kilkudziesięciu minut za pomocą metalowej szczotki usuń pozostałości. Inną opcją jest zmieszanie sody oczyszczonej z odrobiną wody. Spowoduje to reakcję, która zamieni się w pianę, a ta doskonale nadaje się do czyszczenia.
  • ocet jabłkowy: nie ma lepszej metody na pozbycie się tłuszczu niż ocet jabłkowy. Zagotuj garnek z mieszanką wody i octu jabłkowego, a kiedy mikstura zacznie się rozgrzewać, przystąp do czyszczenia grilla. Rezultat będzie natychmiastowy.
  • kawa: jeśli wyrzucasz fusy po kawie z filtrów, powinieneś je zachować, ponieważ świetnie nadają się do czyszczenia grilla.

Teraz, gdy grill betonowy jest czysty, nadszedł czas, aby zająć się popiołem z grilla. Czy to trudne? Nie, jest to najłatwiejsza część całego procesu czyszczenia: aby usunąć popioły użyj pędzla oraz metalowej kielni. Przed wyjmowaniem popiołu, warto założyć rękawiczki.

Ostatnim ważnym elementem przy konserwacji grilla jest pozbycie się sadzy, a najszybszą ku temu metodą jest woda pod ciśnieniem.