Jak ustawić siodełko w rowerze MTB?

Odpowiednie wyregulowanie roweru to obowiązek każdego rowerzysty, który zakupił nowy rower lub wprowadza w nim jakieś modyfikacje.

Prawidłowe dostosowanie roweru do swojej postury, wzrostu, stylu jazdy i innych kluczowych czynników jest bardzo ważne i z pewnością wpłynie pozytywnie na komfort podczas jazdy.

Jedną z ważniejszych czynności w tym zakresie jest odpowiednie ustawienie siodełka. Ta podstawowa regulacja może wydawać się niezbyt istotna, ale w rzeczywistości ma ona ogromny wpływ na nasz komfort podczas jazdy. Oprócz samej regulacji bardzo ważny jest także zakup odpowiedniego siodełka, ponieważ jeśli będzie ono źle dobrane, to regulacja nic w takiej sytuacji nie pomoże.

Wybór siodełka do roweru MTB

Kupując siodełko do roweru MTB, należy wybrać mądrze, ponieważ to od tej decyzji w bardzo dużym stopniu zależeć będzie nasz komfort podczas jazdy i to ile kilometrów będziemy w stanie przejechać bez bólu pośladków. Niewłaściwie dobrane siodełko może również doprowadzić do różnego rodzaju kontuzji, a także znacząco obniżyć efektywność pedałowania.

Pierwszym aspektem, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu siodełka, jest nasza płeć. Kobiety i mężczyźni mają inną anatomię, przez co, aby siodełko było wygodnie, musi zostać odpowiednio zaprojektowane. Czasami producenci oferują siodełka uniwersalne dla obu płci, jednak w rzeczywistości nie zapewniają one tak wysokiego poziomu komfortu.

Drugim ważnym parametrem jest rozmiar siodełka, a dokładniej jego szerokość. Siodełko powinno być tak dobrane, aby kości kulszowe rowerzysty opierały się równomiernie na nim. Profesjonalne sklepy rowerowe posiadają specjalne urządzenia pomiarowe, które pozwalają idealnie dobrać rozmiar siodełka do własnych potrzeb.

Kolejny ważny parametr podczas wyboru siodełka to jego kształt. Tutaj możliwości jest naprawdę sporo, a przy wyborze powinniśmy się kierować stylem naszej jazdy oraz indywidualnymi preferencjami.

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze MTB?

Regulacja siodełka składa się z kilku istotnych czynności, które nie są trudne, ale warto poświęcić im trochę czasu, aby zrobić wszystko, tak jak należy. Pierwszym krokiem jest ustawienie wysokości siodełka. Istnieje kilka metod, które to ułatwiają, ale zdecydowanie najlepszą i najłatwiejszą jest tzw. metoda na piętę.

Polega ona na tym, że rowerzysta siada na rowerze i kładzie piętę na pedale, który znajduje się w położeniu najdalej od siodełka. W takiej pozycji noga powinna osiągnąć naturalny wyprost. Jeśli tak się dzieje, to siodełko ustawione jest na odpowiedniej wysokości.

Bardzo ważne jest, aby tego typu pomiar wykonywać w stroju i obuwiu, w którym zamierzamy jeździć na rowerze.

Kolejny etap to regulacja siodełka przód-tył, oraz kąta pochylenia. W tym przypadku patrząc z góry, kolano powinno być w jednej linii z osią pedału ustawionego w pozycji najbliżej przedniego koła. Z kolei kąt siodełka najlepiej ustawić tak, aby płaszczyzna siodełka była jak najbardziej pozioma. Oczywiście wszelkie te ustawiania można późnej zmieniać, w zależności od tego jak czujemy się podczas jazdy.

rower mtb

Dlaczego prawidłowe ustawienie siodełka w rowerze jest tak ważne?

Odpowiednie dobranie siodełka, a także jego regulacja są bardzo ważne, ponieważ to siodełko jest elementem, na którym podczas jazdy spoczywa znaczna część wagi rowerzysty. O ile podczas krótkich przejażdżek nie będą odczuwalne skutki źle dobranego siodełka lub nieprawidłowej regulacji, o tyle przy dłuższej jeździe lub regularnych wycieczkach może pojawić się ból, który będzie skutecznie zniechęcał do dalszej jazdy.

Ponadto zła pozycja na rowerze przyczynia się także do różnego rodzaju kontuzji kręgosłupa, kolan, ramion, szyi i wielu innych części ciała. Z tego powodu jeśli tylko zauważy, że podczas jazdy jest nam niewygodnie lub odczuwamy jakieś dolegliwości bólowe warto zastanowić się nad tym czy nasze siodełko jest na pewno prawidłowo dobrane i wyregulowane.

Jeśli chcemy mieć pewność warto skorzystać z usług bike fittingu, które dostępne są w profesjonalnych sklepach rowerowych. Usługa tego typu polega na tym, że specjalista dobierze dla nas najlepsze siodełko i wykona pełną regulację roweru, tak aby wszelkie jego elementy były idealnie dopasowane do naszej postury oraz stylu jazdy.