Jak wybrać felgi i ile one kosztują?

Za oknami niepodzielnie panuje jesień, małymi krokami zbliża się do nas zima. Jest to czas zmiany opon z letnich na zimowe. O ile kwestia  zmiany samych opon wydaje się być bezsporna o tyle odpowiedź na pytanie czy można zimą stosować felgi aluminiowe nie wydaje się być już tak oczywista. Zapraszam do krótkiego wprowadzenia do tematu traktującego o właściwościach felg aluminiowych.

Jakie znaczenie mają felgi w samochodzie?

Felgi stanowią bardzo ważną część samochodu. Odgrywają dużą rolę nie tylko w kwestii estetyki, ale również mają decydujące znaczenie przy doborze wielkości opon, jakie możemy na nich zastosować, co  bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo prowadzenia samochodu.

Jednakże nie zapominajmy o tym, że przy doborze rozmiaru felg i opon najpierw należy kierować się wymaganymi atestami i zaleceniami producenta samochodu (który zwykle w swojej ofercie posiada sprawdzone i różnorodne felgi aluminiowe), uznaną jakością produktu (np. felgi marki ATT z 5-letnią gwarancją producenta), a dopiero potem własnym gustem i upodobaniami.

Każdy z nas musi przyznać, że felgi aluminiowe nadają specyficzny charakter naszym samochodom. W zależności od wybranego wzoru obręczy potrafią dodać elegancji lub uwypuklić sportowy charakter auta. Na podkreślenie zasługuje fakt ogromnej ich różnorodności oraz dostępności, gdzie każdy może znaleźć dla siebie własny wzór. Felgi ze stopów lekkich nie tylko wpływają na wygląd samochodu, ale maja także kilka istotnych zalet.

Trwałość.

Warunki drogowe panujące w zimie bywają bardzo ciężkie. Auto które wpadnie w poślizg często zatrzymuje się dopiero w kontakcie ze zmrożoną zaspą lub krawężnikiem. Dlatego tak ważne jest, aby felgi były sztywne i wytrzymałe, a te właściwości posiadają felgi aluminiowe.

Odporność na korozje.

Przeciwnicy użytkowania felg aluminiowych jako kół zimowych argumentują, że kontakt obręczy ze stopów lekkich  z solą zawartą w środkach chemicznych, nanoszonych przez służby miejskie na zaśnieżone drogi, powoduje szybkie utlenianie (korozję) się stopów aluminium. Nie jest to do końca prawda, dlatego że każdy materiał niezależnie czy jest to stal czy stop aluminium niewłaściwie zabezpieczony ulegnie korozji. Współczesne felgi ze stopów aluminium  zabezpieczane są przed korozją najczęściej znacznie lepiej niż felgi stalowe, a wybór felgi o prostym i łatwym w utrzymaniu czystości wzorze jest pomocny zwłaszcza w zimie. W procesie produkcji felgi aluminiowej stosuje się trzy warstwy ochronne m.in. malowanie proszkowe, nakładanie lakieru o zadanym kolorze oraz  nałożenie bezbarwnej warstwy ochronnej.

felgi

Chłodzenie.

Choć nie jest to jej podstawowa funkcja to felga aluminiowa zapewnia dużo lepsze chłodzenie hamulców. Wynika to z faktu budowy samych felg, które są mniej zabudowane niż felgi stalowe, co znacznie przyczynia się do intensywniejszego przepływu powietrza wokół tarcz czy bębnów. Duży wpływ na utrzymanie dobrej wentylacji ma również wykorzystanie do budowy felg aluminium, które ma korzystniejsze właściwości rozpraszania ciepła z hamulców.

Dobra rada: odradzamy felgi pochodzenia chińskiego (podróbki), choć zazwyczaj są ładne i tanie. Wielokrotnie wykonane są z gorszych jakościowo stopów co oznacza, że podczas już niewielkiego uderzenia w krawężnik spowoduje ich zniszczenie. Europejskie odpowiedniki, choć droższe, są zdecydowanie godne polecenia.

Przeciętnie cena felg to około 500 złotych, jednakże używane możemy kupić już za 100 złotych – 4 sztuki. Piękne, sportowe felgi, np. w rozmiarze 17″ to jednakże już większy wydatek od 1500 do 2000 złotych za komplet. Samochody sportowe to już zupełnie inna stawka, w ich przypadku cena wahać się będzie od 5000 do nawet 8000 złotych, jednakże zwróćmy też uwagę na wielkość, która często równa się 20 calom. Jeśli posiadacie felgi lub chceci kupić nowe do swojego serwisu zaprasza Pro-Motors Skoda w Warszawie. Pamiętajcie aby dokonać regularnego przeglądu kół.