Tokarki, w głównej mierze przeznaczone są do użytku dla profesjonalistów, jednak znajdują również zastosowanie w przydomowych warsztatach. Są niezastąpione, do wszelkiej obróbki metali, lecz tylko uważne prześledzenie własnych potrzeb, wymogów i parametrów dostępnych modeli w ofercie dystrybutorów i na rynku wtórnym może zagwarantować, iż kupiony sprzęt naprawdę spełni określone potrzeby.
Do czego służy tokarka?
Tokarka to urządzenie przeznaczone do skrawania metalu, drewna lub innych materiałów. Może wykonać wytaczanie przedmiotów o opływowych kształtach takich jak kule, walce, stożki i tym podobne, ale dzięki wyspecjalizowanym narzędziom roboczym wykona również gwinty zewnętrzne i wewnętrzne, wykończy też powierzchnie wewnętrzne obrabianych przedmiotów. Tokarka wraz z dodatkowym osprzętem i końcówkami roboczymi jest urządzeniem wszechstronnym i wielofunkcyjnym. Na rynku wtórnym można spotkać różnego rodzaju tokarki do metalu używane. Najbardziej powszechne są tokarki uniwersalne, czyli klasyczne tokarki kłowe. Są to najbardziej wszechstronne tokarki, które jednak bardzo często są napędzane stosunkowo słabym silnikiem. Inne dostępne w sprzedaży to używane tokarki do metalu rewolwerowe wyposażone w kilka narzędzi roboczych. W przeciwieństwie do tokarki uniwersalnej na prowadnicach zamiast konika jest umieszczony zasobnik na narzędzia.
Zamocowane w kolejności użycia mogą zdecydowanie usprawnić naszą pracę. To rozwiązanie jednak z oczywistych względów jest praktyczne tylko wtedy, gdy ukończenie przedmiotu wymaga zastosowania w bezpośrednim następstwie po sobie różnych narzędzi. Często można spotkać się z ogłoszeniami o możliwości zakupu tokarek stołowych. Są to małe tokarki do metalu używane do obróbki niewielkich przedmiotów. Właśnie ten typ tokarek, jako urządzenie uniwersalne, adresowane jest do amatorów, dla których obróbka skrawaniem nie jest pracą zarobkową. Profesjonalne i mniej wszechstronne tokarki są znacznie większymi, wolno stojącymi maszynami. Następny typ urządzenia to tokarki narzędziowe, duże maszyny wolnostojące przeznaczone do produkcji lub naprawy narzędzi. Ze względu na rodzaj stosowanych narzędzi nie jest uniwersalna i stosowana w innych gałęziach przemysłu. Obecnie można jeszcze spotkać tak zwane tokarki „bułgarki”. Są to specyficzne tokarki o dużych możliwościach konfiguracyjnych. Stosunkowo łatwe do rozbudowania, dzięki skomplikowanej budowie mogą zrealizować większość zadań, jakie w ogóle można postawić przed tokarkami.
Różnice w parametrach tokarek
Tokarki do metalu używane w przemyśle i domowych warunkach różnią się swoimi parametrami. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na parametry takie jak prędkość obrotowa, głębokość skrawania, siła skrawania i posuw. Porównanie parametrów daje wyobrażenie o przydatności poszczególnych urządzeń do wykonania określonych zadań. Często może być tak, że tokarka przeznaczona do drewna może sobie nie radzić z metalem i odwrotnie tokarka przeznaczona do metalu nie poradzi sobie z drewnem. Oczywiście występują również tokarki, których parametry pozwolą na pracę z każdym materiałem.