Jakie możliwości da Ci dobry elektryczny rower górski?

Rowery elektryczne w coraz większym stopniu opanowują rynek jednośladów. Z roku na rok ich popularność w Polsce rośnie i poszerza się grono użytkowników, którzy zamieniają swój tradycyjny rower na rower ze wspomaganiem elektrycznym. Asortyment rowerów elektrycznych obejmuje różne modele. To, na który z nich się zdecydujemy, powinno zależeć od rodzaju nawierzchni, na jakiej głównie będziemy się poruszać oraz od naszego stylu jazdy. 

Jednym z bardziej popularnych rowerów należących do grupy elektryków jest elektryczny rower górski. Czy warto go kupić, przekonasz się, po zapoznaniu się z poniższym artykułem.

Zalety korzystania z górskiego roweru elektrycznego

Jeżeli rozważasz kupno elektrycznego roweru górskiego, poświęć najpierw trochę czasu, aby zapoznać się nie tylko z modelami tych rowerów, lecz także z ich wadami i zaletami. Ich poznanie pozwoli przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście rower elektryczny będzie dla Ciebie dobrym wyborem. 

Elektryczne wspomaganie

Najważniejszą zaletą odróżniającą elektryczny rower górski od tradycyjnego roweru górskiego, jest posiadanie elektrycznego wspomagania działającego do prędkości 25 km/h. I tu musimy się na chwilę zatrzymać, ponieważ wiele osób, które jeszcze nie miały styczności z rowerami elektrycznymi, uważa, że jazda na nich w ogóle nie wymaga użycia siły mięśni nóg. Jest to całkowita nieprawda! 

Wsiadając na e-bike, mimo wszystko nadal musimy pedałować! Różnica natomiast polega na tym, że dzięki wspomaganiu możemy pokonywać kilometry łatwiej, szybciej, wydajniej i z mniejszym nakładem sił. Elektryczne rowery górskie, tak samo jak ich tradycyjne odpowiedniki, służą do przemieszczania się na trudnych, wymagających, często górzystych i wyboistych terenach o zróżnicowanej strukturze. Będąc właścicielem tradycyjnego roweru górskiego, musimy się liczyć z tym, że jazda będzie wymagała od nas użycia sporej siły mięśni nóg i dużego wysiłku włożonego w jazdę po trudnym terenie. Jadąc na elektrycznym rowerze, nasze pokłady sił nie są wyczerpywane w tak szybkim tempie, jak podczas jazdy na zwykłym jednośladzie, ponieważ praca naszych mięśni nóg wspomagana jest przez napęd sterowany przy pomocy silnika elektrycznego zasilanego akumulatorem. 

Bateria o dużej pojemności umożliwi nam przejechanie przy użyciu wspomagania nawet 100 km, co wraz z wcześniej oraz poniżej wymienionymi zaletami tworzy godną zainteresowania propozycję dla prawdziwych entuzjastów rowerowych przygód.

Niskie koszty eksploatacji

Kolejną zaletą, o której należy wspomnieć, są stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Rowery elektryczne, tak samo jak tradycyjne, wymagają regularnego serwisowania, co najmniej raz w roku przed rozpoczęciem sezonu. Wbrew pozorom koszty tego serwisu nie są jednak dużo droższe od tego, któremu poddajemy zwykłe rowery. Biorąc pod uwagę rosnące ceny paliwa, koszty napraw i ubezpieczeń pojazdów spalinowych, koszty użytkowania i eksploatacji rowerów elektrycznych są naprawdę kuszące.

Cicha praca silnika

Silniki napędzane elektrycznie są naprawdę ciche. Praktycznie nie ma żadnej różnicy w emisji hałasu pomiędzy rowerem elektrycznym a tradycyjnym.

Ochrona środowiska

To niewątpliwie jeden z ważniejszych atutów rowerów elektrycznych. Decyzja o zamianie samochodu lub motoru na e-bike z pewnością przyczyni się do znacznego ograniczenia zużycia paliwa oraz emisji spalin do atmosfery. Skorzysta na tym zarówno nasz portfel, jak i środowisko!

Wady korzystania z górskiego roweru elektrycznego

E-bike posiada wiele zalet, ale należy również liczyć się z jego wadami, których na szczęście jest mnie niż zalet. 

Wysoka cena zakupu

Cena zakupu roweru elektrycznego jest nadal bardzo wysoka. Dla osób dysponujących ograniczonym budżetem może stanowić to poważną barierę uniemożliwiającą zakup. W zależności od modelu ceny sięgają od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Waga roweru

Rowery elektryczne są znacznie cięższe niż tradycyjne jednoślady. Wada ta staje się szczególnie widoczna, jeżeli musimy podnieść rower lub wnieść go po schodach, a także jeżeli będziemy musieli go prowadzić po tym, jak wyładuje nam się bateria podczas jazdy.

Kiedy warto zdecydować się na górski rower elektryczny?

Górski rower elektryczny stanowi świetną, przyjazną środowisku i tańszą alternatywę dla pojazdów spalinowych (motorowerów, motorów, samochodów). Sprawdzi się idealnie podczas codziennych dojazdów do pracy po prostych, utwardzonych drogach oraz podczas wypraw rowerowych za miasto po bardziej wymagających, szutrowych terenach, na których przeważają wzniesienia. 

Górski rower elektryczny docenią osoby, którym duże trudności przysparza poruszanie się po wyboistych terenach i pokonywanie wzniesień. To również idealna propozycja dla cyklistów, którzy nie mogą pochwalić się dostateczną siłą mięśni nóg znacznie utrudniającą im pokonywanie wymagających tras.

Gdzie można kupić górski rower elektryczny i jaki model wybrać?

Górski rower elektryczny można kupić w polecanym sklepie internetowym PMBIKE.PL- bardzo szeroko wyspecjalizowanym w asortymencie rowerowym. W swojej bogatej gamie produktów posiada rowery tradycyjne, elektryczne, hulajnogi, części i akcesoria oraz odzież rowerową. Pracownicy sklepu mają bogate doświadczenie i wiedzę pozwalające na udzielenie merytorycznej i rzetelnej pomocy przy wyborze odpowiedniego dla Państwa roweru.

rower

W ofercie znajdują się m.in. eleganckie rowery elektryczne górskie CUBE, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Zostały wykonane w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne. Wyposażone są w pojemne i wydajne akumulatory pozwalające na bezproblemowe pokonywanie wielu kilometrów. Wysokiej jakości opony zapewniają doskonałą przyczepność i prowadzenie, mocne hamulce hydrauliczne – bezpieczeństwo, a niezawodne przekładnie – dopasowanie mocy napędu do najbardziej ekstremalnych warunków.