Jakie sadzonki wybierać do uprawy truskawek?

Wybranie dobrych sadzonek pod uprawę truskawek nie jest proste, ponieważ odmian istnieje bardzo wiele. Z jednej strony daje to ogromne możliwości w tworzeniu swojej uprawy i odpowiednim planowaniu jej, a z drugiej strony rodzi problem związany z wyborem najlepszych produktów dla siebie. Odpowiednie podejście może jednak dać bardzo dobre rezultaty i stworzyć taką plantację, która każdego roku będzie przynosiła bardzo obfite plony, a truskawki będą wyglądały bardzo dobrze. Wybieranie odpowiednich rozwiązań w swojej sytuacji ma za sprawą tego jak najbardziej sens i jest bardzo opłacalne dla wszystkich osób, które poszukują najlepszych w swojej sytuacji rozwiązań. Przedstawiamy zatem poszczególne sadzonki, które mogą świetnie sprawdzić się podczas uprawy.

 

Sadzonka CLERY

Jest to odmiana licencjonowana. Oznacza to, że nie można rozmnażać tej odmiany nawet na własne potrzeby. Przy tym sama sadzonka jest odporna na mróz, ponieważ kwiaty wyrastają nawet poniżej poziomu liści. Bardzo dużą zaletą tej odmiany jest również to, że jest ona bardzo plenna oraz stosunkowo szybko rośnie. Jest również odporna na wiele chorób liści i systemu korzennego. Sprawdza się zarówno przy uprawie polowej jak i tunelowej. Owoce są duże, aromatyczne i smaczne. CLERY owocuje około 3 dni wcześniej niż odmiana Honeoye. Pierwszych owoców można spodziewać się już w maju. Koszt tej sadzonki wynosi około 15 zł za 10 sztuk.

SENGA SENGANA XXL

Odmiana ta pochodzi z Niemiec. Owoców można spodziewać się w okolicach połowy czerwca. Owoce są bardzo dużych rozmiarów. Truskawka jest bardzo odporna na mróz oraz suszę. Wymaga dodatkowej opieki podczas bardzo dużych opadów deszczu. Narażona jest wtedy na pleśń. Owoce są bardzo delikatne. Sadzonka ta jest idealna do posadzenia w swoim własnym ogródku. Jej cena to około 1,5 zł za 1 sztukę.

AMPEL

Jest to odmiana truskawki wiszącej. Doskonale sprawdza się do hodowli na balkonach, tarasach i parapetach. Owoce są bardzo słodkie, ciemoczerwone z wysokim połyskiem. Uprawa tej odmiany jest bardzo prosta i nie wymaga ona szczególnej opieki.

POLKA

Jest to jedna z najczęściej wybieranych odmian do uprawy na dużych plantacjach. Zaczyna owocować na początku czerwca. Odmiana jest bardzo plenna. Owoce są bardzo smaczne i aromatyczne o średniej wielkości. Truskawka odporna jest na mróz. Wymagana jest odpowiednia ochrona podczas bardzo mokrego lata. Uprawa jest bardzo prosta i przy odpowiednich warunkach atmosferycznych nie jest wymaga specjalna ochrona truskawki. Jej cena to około 15 zł za 10 sadzonek.

OLBRZYMIA

Kolejna odmiana licencjonowana o bardzo dobrych właściwościach. Owoce są ciemoczerowne, jędrne i posiadające fantastyczny połysk. Przy tym są bardzo dużych rozmiarów. Odmiana może owocować do końca zbiorów czyli przez cały czerwiec pod warunkiem zapewniania odpowiedniej wilgotności gleby. Truskawka odporna jest na choroby, a jej uprawa nie przysparza większych problemów. Należy jedynie pamiętać, aby w przypadku mrozów zapewnić sadzonkom odpowiednią ochronę. Cena tej odmiany to około 22 zł za 10 sadzonek.

cena sadzonek truskawek

 

Podsumowanie

Odmian truskawek jest oczywiście o wiele więcej, a te wymienione to tylko niektóre z nich. Są one jednak bardzo dobre do uprawy i każda osoba pragnąca rozpocząć hodowlę truskawek znajdzie wśród nich coś odpowiedniego dla siebie.