Kto pracował kiedyś w gastronomii zdaje sobie sprawę jak rygorystyczne zasady BHP muszą być przestrzegane w miejscach w których przygotowuje się jedzenie. Sanepid bardzo nie ludzi brudu w restauracjach czy braku odpowiednich urządzeń do czyszczenia w barach. Mimo to wielu właścicieli rokrocznie skrzętnie omija te wszystkie wymagania i nie oferuje wysokich standardów sanitarnych. Szczególnie w gorętszych miesiącach można słyszeć o wielu przypadkach zatruć spowodowanych przez nieświeże jedzenie.
Odzież gastronomiczna a BHP
W miejscach przygotowywania jedzenia wymaga się aby pracownicy mający bezpośredni kontakt z jedzeniem byli wyposażeni w odpowiednie ubrania. Co to znaczy odpowiednie: przede wszystkim dostosowane do charakteru wykonywanych zadań a także mające zapewnić odpowiednią ochronę żywności przed drobnoustrojami. Najlepszym przykładem są fartuchy czy też kite kuchenne, które kojarzymy często z szefami kuchni. Co jeszcze wyróżnia ubiór kucharza? Na pewno jest to czapka kucharska a czasami także specjalne buty. Zasadniczo odzież gastronomiczna musi:
- łatwo poddawać się czyszczeniu;
- być antyseptyczna;
- chronić żywność przed kontaktem z brudem.
Spełnienie tych warunków jest możliwe tylko w przypadku zakładania specjalnej odzieży, która używana jest tylko przez pracowników kuchni. Ma ona specjalny materiał a także jest zazwyczaj koloru białego co ułatwia utrzymywanie czystości. To wszystko sprawia, że obecnie wielu właścicieli gastronomii kupuje odzież gastronomiczna swoim pracownikom – mówi nam w rozmowie właściciel firmy Gabi, która zajmuje się także sprzedażą takiej odzieży. To obowiązek pracodawcy, który chce aby jego kuchnia zawsze spełniała reguły sanitarne.