Oszczędzanie z płytą grzewczą

Fundament grzewczy to połączenie konstrukcji nośnej budynku wraz z instalacją grzewczą. Płytowy fundament grzewczy został posiada ponad 30-letni patent, do Polski rozwiązanie to dotarło stosunkowo niedawno. Mądre połączenie płyty fundamentowej z odpowiednim systemem rur grzewczych gwarantuje domowi optymalne parametry techniczne, a mieszkańcom komfort ogrzewania.

Fundament grzewczy jest to akumulator ciepła, który oddaje je w odpowiednim momencie. Dodatkowo dzięki ogrzewaniu konstrukcja płyty fundamentowej jest stale chroniona przed wilgocią. Każdy fundament domu projektowany jest pod kątem indywidualnych potrzeb i dopasowany do danej konstrukcji budynku, a także do istniejących na konkretnym terenie warunków gruntowych. Projektanci fundamentowej płyty grzewczej biorą także pod uwagę indywidualne potrzeby klienta co do oczekiwanego komfortu cieplnego.

Konstrukcja fundamentu grzewczego

Najważniejszym elementem konstrukcyjnym fundamentu grzewczego jest zapewne płyta fundamentowa wylana z betonu klasy C-16 (C-20), która zbrojona jest stalowymi prętami. Płyta zostaje odizolowana od strony gruntu twardym styropianem o grubości przynajmniej 20 cm, ułożonym na żwirowej podsypce o miąższości około 30 cm. Dodatkowo stosuje się w tym przypadku specjalną opaskę wokół płyty, ustawiając elementy ze styropianu o grubości 17 cm.

Nieodłącznym elementem fundamentu grzewczego jest tak zwany drenaż opaskowy, bez którego płyta grzewcza nie może być w pełni wydajna. Na płycie układa się specjalnie zaprojektowaną sieć rur z polipropylenu, w których będzie krążyło ciepłe powietrze. Tak ułożone rury zatapia się następnie w betonie.

Uniwersalność fundamentu grzewczego

Fundament grzewczy to odpowiednie rozwiązanie zarówno w domach jednorodzinnych, tych w zabudowie bliźniaczej i szeregowej oraz w budynkach o przeznaczeniu handlowym czy też usługowym. Płyta fundamentowa zapewnia rozkład naprężeń na sporą powierzchnię, dlatego też dobrze się sprawdza w przypadku gruntów o niskiej nośności, które skłonne są do osiadania.

Zalety fundamentowej płyty grzewczej

Oprócz jedynej wady, którą jest wysoki koszt wykonania takiego fundamentu oraz towarzyszącego mu drenażu, fundamentowa płyta grzewcza posiada bardzo wiele zalet, a to najważniejsze z nich:

Dowolne źródło ciepła

Powietrze w przewodach może być ogrzewane przez piec gazowy, olejowy, pompę ciepła, różnego rodzaju kominki, a nawet z elektrociepłowni.

Niskie koszty eksploatacji

Zdolności akumulacyjne płyty grzewczej zapewniają nam blisko 20-procentowe oszczędności w stosunku do tradycyjnego systemu ogrzewania domów. Nie obserwuje się również strat ciepła wynikających z przesyłania.

Oszczędności

System może być pozyskany wraz z nagrzewnicą elektryczną. W takiej sytuacji nie ma potrzeby wykorzystywania innego źródła ciepła. Agregat elektryczny stanowi bowiem nieodłączną część systemu, jest on schowany w płycie fundamentowej. System korzysta z zasilania dostępnego w taniej taryfie nocnej, dzięki czemu daje możliwość uzyskania znacznych oszczędności i stosunkowo taniego ogrzewania dla całego domu.

Więcej na ten temat: Termico.info