Pakowanie produktów w e-commerce – jak usprawnić ten proces?

Pakowanie produktów w e-commerce to czasochłonny, ale również niezbędny proces. Z punktu widzenia klienta, który czeka na przesyłkę, czas realizacji zamówienia odgrywa bardzo ważną rolę.

Na szczęście istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które mogą znacznie przyspieszyć pakowanie produktów i tym samym czas realizacji zamówienia, co z pewnością zachęci klientów do kolejnych zakupów.

Na czym polega proces pakowania produktów w sklepach e-commerce?

Obsługa zamówień w sklepach e-commerce jest dość skomplikowana i czasochłonna. Każde zamówienie jest przyjmowane przez system, następnie dany produkt zostaje odebrany z magazynu i rozpoczyna się proces pakowania, który często zajmuje najwięcej czasu, generując tym samym spore koszty. Niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie danego produktu, aby nie uległ on uszkodzeniu podczas wysyłki.

Szczególnie przedmioty ze szkła i innych delikatnych materiałów są najbardziej narażone i tym samym wymagają najwięcej uwagi i dokładności podczas procesu pakowania. Podobnie jest np. z elektroniką, którą trzeba również odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią i ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi. W tym celu zazwyczaj stosuje się folię bąbelkową oraz folię stretch.

Dzięki takiemu wypełnieniu można skutecznie unieruchomić dany przedmiot w paczce, zabezpieczyć go przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed oddziaływaniem poszczególnych jego elementów ze sobą, co również mogłoby doprowadzić do uszkodzeń.

Do pakowania wykorzystywane są najczęściej kartonowe pudła, torby foliowe lub wzmocnione torby papierowe w zależności od rodzaju pakowanego produktu i tego, w jakim stopniu musi on zostać zabezpieczony. Niewielkie i odporne na uszkodzenia produkty najczęściej pakuje się np. w foliopakach, a większe wymagające lepszego zabezpieczenia umieszcza się w pudłach kartonowych wypełnionych materiałem amortyzującym wstrząsy.

Jednak w e-commerce coraz częściej odchodzi się od standardowych rozwiązań na korzyść spersonalizowanych opakowań produktowych, które są znacznie bardziej modne i skutecznie przyciągają uwagę. Dzięki temu odczucia klienta wobec danego sklepu z pewnością będą lepsze.

Optymalizacja procesu pakowania i kosztów z tym związanych

Logistyka w e-commerce to bardzo ważna kwestia i obecnie jest to obszar, który dynamicznie i szybko się rozwija. Sklepy oferują coraz więcej możliwości dostawy, co ma wpływ również na proces pakowania. Dla klientów liczy się szeroki wybór opcji dostawy, szybki czas realizacji i koszt wysyłki.

Jednak czas potrzeby na spakowanie danego zamówienia to zazwyczaj najbardziej czasochłonny proces wchodzący w skład realizacji zamówienia w e-commerce. Z tego względu warto zastanowić się, w jaki sposób można ten proces usprawnić i tym samym zmniejszyć ponoszone koszty.

Wiele sklepów e-commerce korzysta z usług zewnętrznych firm, które oferują kompleksową usługę magazynowania, pakowania i wysyłania zamówień. Dzięki temu dany sklep może zająć się tylko kwestiami związanymi z nadzorowaniem całego procesu, a za samo pakowanie odpowiedzialna jest zewnętrzna firma. W ten sposób realizacja zamówień może przebiegać bardzo szybko i sprawnie, co dla klientów jest bardzo dużym plusem.

Oprócz tego znakomitym sposobem na optymalizację procesu pakowania w e-commerce jest także automatyzacja. Przyjmowanie zamówień, kontrolowanie opłat, powiadamianie klienta o stanie zamówienia, a także sam proces pakowania to czynności, które mogą być w bardzo łatwy sposób zautomatyzowane.

Można zastosować np. urządzenia, które automatycznie będą pakowały produkty, drukowały i naklejały etykiety i wiele więcej. Dzięki takim rozwiązaniom firma może zatrudniać mniej pracowników, a same maszyny mogą pracować praktycznie nieprzerwanie, co generuje spore oszczędności.

pakowanie

Ekologia w procesie pakowania

Ekologia staje się częścią działalności wielu firm oraz ważnym aspektem życia wielu ludzi. Dzieje się tak głównie z powodu rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa i edukowaniu ludzi w tym temacie. Wiele różnych dziedzin przemysłu stawia obecnie na ekologię po to, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać negatywnie na środowisko.

Proces pakowania również może przebiegać w zgodzie z tymi zasadami i aby tego dokonać, warto stosować różnego rodzaju ekologiczne materiały, które powstały w sposób niezagrażający środowisku i możliwy będzie ich późniejszy recykling. Jednym z takich materiałów są ekologiczne taśmy papierowe, które dzięki temu, że produkowane są z wykorzystaniem papieru typu Kraft w pełni podlegają recyklingowi.