Płyny do soczewek twardych

Płyny do soczewek kontaktowych dostępne są dziś nie tylko w wyspecjalizowanych salonach okulistycznych i punktach sprzedaży soczewek, ale też w aptekach i drogeriach, co oczywiście znacząco ułatwia właściwe dbanie o soczewki niezależnie od sytuacji. Użytkownicy okularów korekcyjnych muszą zazwyczaj pamiętać jedynie o doborze odpowiednich szkieł, regularnym przecieraniem ich z zabrudzeń i ostrożności przy zdejmowaniu, tak by nie połamać oprawek. Ci, którzy na co dzień stawiają na soczewki mogą pochwalić się większą wygodą noszenia w ciągu dnia, ale nie mogą zapominać o konieczności ich pielęgnacji. Ta, choć banalnie prosta, musi być przeprowadzona prawidłowo. Pierwszym krokiem do sukcesu będzie wybór odpowiedniego płynu.

Płyny do soczewek twardych – czy odpowiednio dbasz o swoje soczewki kontaktowe?

Zakup płynu do pielęgnacji soczewek jest równie ważny, jak wybór odpowiednich szkieł. To dzięki niemu możliwe jest utrzymanie w odpowiedniej czystości materiału, który każdego dnia dotyka powierzchni naszego oka i w przypadku zanieczyszczenia może doprowadzić do bolesnych podrażnień, a nawet infekcji. Specjalny płyn pozwala zadbać o zdrowie oczu, a jednocześnie utrzymuje soczewki w dobrym stanie, co w przypadku soczewek twardych jest niezwykle ważne. Samego płynu nie można dobierać jednak dowolnie, sięgając po pierwszy lepszy produkt z drogeryjnej półki – prawidłowo dobrany płyn do pielęgnacji soczewek twardych może przesądzić o ich trwałości i funkcjonalności.

Płyn do soczewek twardych: https://soczewki24.pl/pl/p/Wohlk-Aufbewahrung-120-ml/653

Udając się do okulisty po pierwszą lub kolejną receptę na soczewki twarde, zawsze warto podjąć ze specjalistą rozmowę na temat najlepszych płynów do higieny. Zależnie od materiału, z jakiego wyprodukowane zostały soczewki i indywidualnych wymagań oczu pacjenta, skład płynu najbardziej odpowiedniego do pielęgnacji konkretnych soczewek może być różny. Zupełnie inne płyny wykorzystywane są do soczewek miękkich, a inne do twardych. W przypadku tych drugich ostrożność zalecana jest szczególnie – większość płynów dostępnych w drogeriach to właśnie płyny do soczewek miękkich. Pielęgnacja twardych wymaga nieco innego składu produktu, dlatego warto poszukać jej w salonach optycznych lub aptece.

Rodzaje płynów do soczewek twardych

Podstawowym zadaniem płynu do soczewek kontaktowych jest zdezynfekowanie ich powierzchni po każdym kolejnym użyciu, oczyszczenie soczewki z zanieczyszczeń i resztek białka, spłukanie zebranego na powierzchni soczewki brudu, a następnie nawilżenie jej i zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania do kolejnego użycia. Z tego też powodu najbardziej powszechne płyny wielofunkcyjne, które zastąpiły wykorzystywane jeszcze do niedawna płyny dwustopniowe należy każdego dnia wymieniać w pudełeczku do przechowywania soczewek, tak by zawsze gwarantowały najbardziej sterylne warunki i ich odpowiednią pielęgnację. Na higienie soczewek kontaktowych nie należy oszczędzać – minuta, jaką należy poświecić na ich oczyszczenie jest niewielkim kosztem, dzięki któremu Twoje oczy będą zdrowe i bezpieczne po każdym kolejnym założeniu soczewki.

Jak wybrać odpowiedni płyn pielęgnacyjny?

Mimo wielofunkcyjności, płyny różnią się pomiędzy sobą składem, dlatego zupełnie inne dedykowane są do soczewek miękkich, a inne do twardych. Składniki tych drugich oddziałują wyłącznie na powierzchni szkła, oczyszczając je zewnętrznie z wszelkich zanieczyszczeń. Soczewki twarde nie pochłaniają wody, w przeciwieństwie do soczewek miękkich, dlatego też posiadają inne stężenia składników wymaganych do ich oczyszczenia. Stosowanie płynu do soczewek miękkich w pielęgnacji soczewek twardych nie będzie gwarantowało najwyższej skuteczności oczyszczania, a na tej powinno zależeć nam najbardziej.

Jak czyścić soczewki z pomocą płynu? Po zdjęciu soczewek z oczu, każdą z nich spłukujemy płynem, czyścimy powierzchnię opuszkami palców, a następnie opłukujemy płynem i umieszczamy w pojemniczku wypełnionym świeżą porcją płynu. Soczewki nie powinny mieć nigdy bezpośredniego kontaktu z wodą z kranu, która zanieczyszczona mikroelementami może działać drażniąco zarówno na oczy, jak i same soczewki. Przed założeniem soczewek nie trzeba pamiętać dodatkowo o ponownym czyszczeniu – po odpowiedniej pielęgnacji wieczorem, rano są one gotowe do użytku. Po założeniu soczewek należy pozbyć się płynu z pojemniczka i pozostawić czysty pojemnik do kolejnego użycia. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać datę ważności płynu do soczewek i dbać, by zanieczyszczony płyn nie miał bezpośredniego kontaktu z soczewkami.