Różnice w produkcji mebli medycznych na przestrzeni lat

Meble medyczne spotykane współcześnie w gabinetach zabiegowych już na pierwszy rzut oka przywołują na myśl czyste, sterylne warunki sprzyjające wykonywaniu bezpiecznych badań i zabiegów.

Nawet sale szpitalne, przez które przewija się każdego tygodnia wielu pacjentów wyglądają współcześnie dużo lepiej, niż jeszcze kilkanaście lat temu.

Bardzo widoczną zmianę wizerunkową w gabinetach lekarskich, szpitalach, przychodniach i innych placówkach medycznych wprowadziły zmiany przeprowadzone na etapie produkcji mebli medycznych oraz nowe, wysokie standardy jakości wprowadzane stopniowo przez całą branżę medyczną. Dziś już nie stawia się na tanie rozwiązania dostarczane do szpitali szybko i bez większego przemyślenia – nowoczesne meble medyczne mają być trwałe, odporne na uszkodzenia i zaprojektowane tak, by gwarantowały komfort pacjenta i personelu medycznego.

Jakie różnice w produkcji mebli medycznych są na przestrzeni lat najbardziej zauważalne?

Tworzywa stosowane do produkcji mebli medycznych

Największą dostrzegalną różnicę pomiędzy meblami medycznymi dziś, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowią materiały wykorzystywane do ich produkcji. Kiedyś zupełnie normalnym widokiem były w pełni stalowe konstrukcje malowane farbą, która w kontakcie ze środkami dezynfekującymi czy nawet przy częstszym użytkowaniu odpryskiwała i narażała stalowe elementy na rdzewienie i uszkodzenia. Odrapane łóżka szpitalne i gabinety zabiegowe nie wzbudzały w pacjentach poczucia bezpieczeństwa, czystości i zadbania, a wręcz przeciwnie, szybko stały się symbolem szpitali i przychodni powstających w latach powojennych.

szafki do gabinetu stomatologicznego

Jeszcze do niedawna można było spotkać się z gabinetami stomatologicznymi czy salami szpitalnymi przypominającymi obraz rozpaczy, a nie profesjonalne placówki medyczne. Współcześnie takie warunki nie są już dopuszczalne.

Nowoczesne meble medyczne już w momencie opuszczania linii produkcyjnej muszą potwierdzić swoją wysoką jakość, trwałość i higienę. Te, które nadają się do wykorzystania w kontakcie z pacjentami i wyposażenia gabinetów medycznych posiadają certyfikat CE potwierdzający ich jakość i standardy produkcji. W ubiegłym wieku na certyfikaty nie zwracało się większej uwagi, wychodząc z założenia że łóżko to łóżko i pacjent ma być wdzięczny, że ma miejsce leżące w szpitalu.

Dziś bez certyfikatu trudno liczyć na to, że jakikolwiek mebel medyczny opuści linię produkcyjną i trafi do użytku w placówce medycznej.

Jak zapewnia się współcześnie bezpieczeństwo mebli medycznych?

Dużą rolę w jakości mebli medycznych trafiających dziś do gabinetów i szpitali są nowoczesne materiały gwarantujące jakość i trwałość mebli.

Wspomnieć można tu choćby o stali nierdzewnej pokrywanej lakierem proszkowym, którą wykorzystuje się dziś jako element konstrukcyjny większości mebli pojawiających się w gabinetach lekarskich. Stal tego typu jest odporna na uszkodzenia, środki chemiczne stosowane do dezynfekcji gabinetów czy promieniowanie UV i wilgoć powodujące odpryskiwanie lakieru i rdzewienie powierzchni stalowych w meblach medycznych. Dostrzeżenie łuszczącej się farby na łóżkach szpitalnych czy szafkach lekarskich w gabinecie jest dziś nie do pomyślenia i dzięki nowym rozwiązaniom producentów, pacjenci nie są narażeni na takie widoki.

bezpieczne meble medyczne producent

Ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym przez producentów mebli medycznych (między innymi producenta U.B.M. KOTASIŃSKA) odbiegającym od standardów stosowanych w branży medycznej jeszcze kilkanaście lat temu jest tapicerka pokrywająca fotele, siedziska, leżanki i stanowiska zabiegowe w gabinetach lekarskich i szpitalach. Obecne używa się wyłącznie nieorganicznego, bezszwowego tworzywa skóropodobnego, którego gładka powierzchnia pozwala na szybką i pełną dezynfekcję mebla po każdym kontakcie z pacjentem.

Zachowanie najwyższej higieny w gabinetach lekarskich jest obecnie najwyższym priorytetem i bezszwowe tapicerki, które nie stanowią już łatwego siedliska dla bakterii zdecydowanie ułatwiają utrzymanie higieny w gabinecie.

Co ważne, brak szwów oznacza w praktyce większą trwałość mebla i pozwala uniknąć uszkodzeń powierzchni siedziska wynikających ze słabej konstrukcji mebla przy szwach łączących tapicerkę.

Jakość mebli medycznych a komfort pacjenta i lekarza

O tym jak wielkie zmiany wprowadzono w jakości produkcji mebli medycznych przekonują się na co dzień nie tylko pacjenci, ale i lekarze. Producenci stawiają obecne nie tylko na to, by ich meble zapewniały utrzymanie higieny i trwałości wyposażenia gabinetu medycznego, ale też gwarantowały komfort pracy i leczenia dla pacjentów i lekarzy. Od prostej konstrukcji parawanu lekarskiego po rozbudowane fotele zabiegowe i łóżka szpitalne, każdy element ma sprzyjać ergonomii pracy lekarza i wygodzie pacjenta. Kilkanaście lat temu nikt nie myślał o ratowaniu życia i zdrowia w tych kategoriach.