Sprzęt rowerowy – czy warto zapłacić więcej?

W sprzedaży można znaleźć wiele rodzajów rowerów. Dzięki temu możemy dopasować sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli więc częściej będziemy jeździć w obszarze miejskim, najlepszy będzie rower miejski. Jeżeli lubimy zróżnicowany krajobraz polecany jest rower trekkingowy. Entuzjaści wymagających wypraw terenowych skorzystają z roweru górskiego lub którejś z jego odmian. Sprzęt szosowy to już tylko wyjazdy na drogi asfaltowe.

Przy wyborze roweru ważna jest też jego, jakość. Decydują o niej również takie czynniki ja dobrze dobrany osprzęt.

Hamowanie i zmiana przełożeń

O bezpieczeństwie podczas jazdy decydują między innymi dobre hamulce. Oszczędzanie na nich nie przyniesie niczego dobrego. Jeżeli ten element jest bardzo tani, równie niska jest jego skuteczność. Najbardziej popularne rodzaje hamulców to V-brake i hamulce tarczowe. Te pierwsze stosowane są przeważnie w rowerach MTB, trekkingowych lub miejskich. Cechuje je bardzo łatwe serwisowanie.

Hamulce tarczowe występują w odmianach mechanicznych i hydraulicznych. Dobrze funkcjonują w każdej pogodzie. Ich zaleta to też spore możliwości dopasowania siły hamowania do charakterystyki terenu. Jednakże najtańsze wyroby nie wykazują tak dobrych właściwości. W takiej sytuacji lepiej kupić hamulce V-brake.

W rowerach szosowych występuje specjalnie dobrana wersja hamulców Dual Pivot. Dają łatwość w ustawianiu siły hamowania oraz są aerodynamiczne.

Przerzutki pojawiają się w wielu rodzajach rowerów, najczęściej w szosowych i we wszystkich odmianach rowerów górskich. Występuje dwóch najważniejszych producentów, Shimano i SRAM. W tylnej kasecie przerzutek występuje zazwyczaj od 5 do 11 zębatek.

Inne elementy

Bardzo ważne części roweru to sztyca i suport. Łączenie siodełka z ramą roweru to właśnie sztyca. Służy ponadto do ustawiania wysokości oraz pozycji przód-tył siodełka. Ponadto umożliwiają też zmianę konta nachylenia. Występuje w różnych rozmiarach dopasowanych do każdego roweru.

Kolejny element to suport. Jest nierozerwalnie związany z systemem napędowym roweru. Suport to oś wyposażona w łożyska, do niej przymocowana jest korba z ramionami i pedałami. Siodełko również ma duże znaczenie. W dużej mierze decyduje o komforcie jazdy. Pojawia się w trzech zasadniczych odmianach. Typ miejski jest szeroki oraz miękki z wkładkami żelowymi. Węższe i nie tak miękkie siodła montowane są w rowerach górskich. Nie wywołują odparzeń ani otarć. Rowery szosowe posiadają jeszcze inne siodła. Bardzo wąskie, bez żadnych, miękkich wkładek. Ograniczają w ten sposób powierzchnię styku z ciałem.

Wyposażenie roweru

Nowoczesny rower jest świetnie wyposażony. Gorzej jednak wygląda sprawa w przypadku starszych modeli. Jeżeli chcesz doposażyć swój rower profesjonalnie, zobacz najnowszą ofertę w sklepie Królestwo Rowerów.

Niezależnie od tego, jaki rower chcemy kupić, powinien być dobrej, jakości. Tylko wtedy będziemy w pełni zadowoleni z jego użytkowania. Poza najważniejszymi elementami jak rama czy amortyzacja, liczą się też inne detale. Takie części jak sztyca, suport, hamulce mają wpływ, na jakość całego roweru.