Sufity podwieszane – wycena kosztów

W czasie prac wykończeniowych w lokalach mieszkalnych i domach właściciele i deweloperzy najczęściej zastanawiają się nad niebanalnym i efektownym dodatkiem, który może nadać przestrzeni użytkowej nowego wymiaru i zdecydowanie doda im wyrazu. Rozwiązaniem będą sufity podwieszane, które stają się coraz popularniejsze.

Sufit podwieszany to atrakcyjna metoda wykończenia stropu. Zamiast przeciętnych białych sufitów można przyjąć alternatywny sposób budowania i w zależności od potrzeb uzyskać wygładzoną bądź możliwą do modelowania powierzchnię. Takiego rodzaju stropy to właśnie sufity podwieszane, które mogą mieć kilka funkcji – jedną z nich jest zamontowanie oświetlenia – w wybranych miejscach można stosować nienagrzewające się lampki LED – kolejnym atutem jest uzupełnienie miejsca między właściwym sufitem a dopiero dodaną warstwą, wełną mineralną, która skutecznie wyciszy przestrzeń między piętrami.

Sufit3
Najczęstszym wybieranym przez remontujących materiałem, z którego robi się sufit podwieszany jest płyta gipsowo-kartonowa, która stanowi okładzinę sufitu, ten z kolei mocuje się na stelażu ze stalowych profili. Niezbędnymi składowymi podczas nadawaniu pokojom nowoczesnego oblicza będą także:

  • blachowkręty
  • kołki szybkiego montażu (do mocowania elementów stelaża)
  • taśma zbrojąca
  • gips szpachlowy (do spoinowania płyt)

Jeśli zabieramy się bez pomocy fachowców za instalowanie sufitu podwieszanego musimy wiedzieć o tym, by odpowiednio dobrać elementy kotwicujące. Indywidualne dopasowanie do sufitu to tutaj niezbędny wymóg. Oprócz technicznych wymagań, takich jak należyty rozstaw blachowkrętów mocujących czy odległość wkrętów od krawędzi płyty, należy też pamiętać o tym by nie obciążać sufitu właściwego zbyt mocno. To może spowodować katastrofę budowlaną w przyszłości. Elementy takie jak lampy czy półki wiszące powinny być umocowane bezpośrednio do stropu, nie do osobnej warstwy, którą właśnie tworzymy.

Źródło zdjęcia:  comedy_nose na Flickr