Produkty i elementy wykonane z plastiku oraz innych tworzyw sztucznych towarzyszą nam na co dzień.
Wynika to przede wszystkim z niskich kosztów produkcji, co przekłada się na większy zysk ze sprzedaży przedmiotów użytku codziennego – elektroniki, zabawek, opakowań spożywczych czy butelek. Tworzywa sztuczne znajdują swoje zastosowanie również w innych sektorach gospodarczych – medycynie oraz transporcie.
Szerokie wykorzystanie tworzyw sztucznych, a co się z tym wiąże – ich obecność w naszych codziennym życia sprawia, że mało mówi się o zagrożeniach wynikających ze zbyt dużej ilości plastiku na planecie. Ochrona środowiska to kwestia, którą porusza się dopiero od niedawna, a wpływ na to mają zmiany klimatyczne. Tworzywa sztuczne niestety przyczyniają się degradacji środowiska naturalnego. Z tego też powodu coraz chętniej stosuje się biotworzywa, które w wielu przypadkach z powodzeniem zastępują plastik.
Co warto wiedzieć o biotworzywach? Czy biotworzywa z powodzeniem zastąpią znane nam tworzywa sztuczne?
Biotworzywa – jak wygląda proces produkcji?
Problem z zalegającymi odpadami staje się na tyle poważny, że naukowcy na całym świecie szukają alternatywnych rozwiązań, pozwalających na zmniejszenie ilości produkcji m.in. tworzyw sztucznych. Pomimo szerokich zalet plastiku, tworzywo to nie jest biodegradowalne, a co się z tym wiąże – nie rozkłada się w takim tempie, aby móc ograniczyć jego ilość w naturalny sposób. Dodatkowo tworzywa sztuczne są produkowane z ropy naftowego, będącej źródłem nieodnawialnej energii.
Rozwój ekologiczny odgrywa tutaj istotną rolę. Tworzywa sztuczne można zastąpić zupełnie innym rozwiązaniem, jakim są biotworzywa. Biotworzywa to biodegradowalne materiały polimerowych o podobnych właściwościach, co tradycyjne tworzywa sztuczne wykorzystywane do produkcji opakowań czy przedmiotów użytku codziennego. Oprócz tego biotworzywa ulegają naturalnej biodegradacji, a do ich produkcji wykorzystywana jest odnawialna biomasa. Biotworzywa nie mają także negatywnego wpływu na środowisko naturalne, gdyż w procesie produkcji i przetwórstwa nie dochodzi do produkcji dwutlenku węgla.
Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów biotworzyw, które dzielą się na sposób produkcji, a także poziom ich biodegradacji:
- tworzywa produkowane z surowców odnawialnych, ale nie posiadających właściwości biodegradowalnych (polamid, politeraftalan etulu PET),
- tworzywa, które nie są produkowane z surowców odnawialnych, ale posiadających właściwości biodrgradowalne (poliadypinian 1,4-butylenu-co-teraftalan 1,4-butylenu, polikaprolakton),
- biotworzywa wytwarzane z surowców odnawialnych i posiadające właściwości biodegradowalne (poliaktyd, skrobia modyfikowana).
W praktyce to poliaktyd jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w produkcji i przetwórstwie biotworzyw. Z powodzeniem zastępuje on tworzywa sztuczne znajdujące się w przedmiotach użytku codziennego oraz opakowaniach żywności, foliach. Poliaktyd charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz sztywnością, a także wyróżnia się kruchością.
Do czego wykorzystywane są biotworzywa?
Jednym z podstawowych zastosować biotworzyw jest produkcja opakowań. To właśnie w tym sektorze jest wykorzystywane 60 procent biotworzyw. Masowa produkcja opakowań z nie biodegradowalnych tworzyw sztucznych prowadzi do zanieczyszczenia planety, a co się z tym wiąże – poważnych zmian klimatycznych. Opakowania z biotworzyw mają natomiast zapobiec temu procesowi.
Z biotworzyw można wytwarzać zarówno folie i opakowania, które sprawdzą się w przemyśle spożywczym. Oprócz tego biotworzywa świetnie sprawdzą się w produkcji butelek, jednorazowych sztućców, a nawet przedmiotów do dekoracji domu.
Ze względu na szeroki wachlarz zalet, w tym wytrzymałość, biotworzywa znajdują swoje zastosowanie w medycynie i inżynierii tkankowej. Z biotworzyw produkowane są m.in. implanty oraz nici chirurgiczne.
Zalety korzystania z produktów wyprodukowanych z biotworzyw
Postępujące zmiany klimatyczne doprowadziły do większej świadomości zarówno konsumentów, jak i producentów. Pomimo tego, że biotworzywa są dosyć drogie w produkcji, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ich zastosowanie w produkcji opakowań czy w sektorze medycznym. Wynika to przede wszystkim z tego, że są one w pełni biodegradowalne, a także są produkowane z odnawialnych źródeł energii.
W przypadku poliaktydu wyróżnia się on także odpornością, a także plastycznością. Dodatkowo biotworzywa posiadają niski ślad węglowy produkcji, co znacznie przyczynia się do jego zmniejszenia w działaniach organizacji. W czasach, kiedy organizacje dążą do zmniejszenia swojego negatywnego wpływu na środowisko, zastosowanie biotworzyw staje się powszechniejsze.