Zarządca nieruchomości – wymagane kwalifikacje

Zarządcą nieruchomości jest osoba, która po podpisaniu umów z właścicielem nieruchomości lub członkami wspólnoty odpowiada za zarządzanie bieżącymi sprawami związanymi z budynkiem i jego mieszkańcami, a także dba m.in. o zagadnienia związane z finansami.

Wybór właściwego zarządcy przeważa na tym, czy wszystkie najważniejsze sprawy zostaną należycie dopilnowane. Aby tak było, należy wiedzieć, jakie kwalifikacje ma dobry zarządca. 

Jakie kwalifikacje musi mieć zarządca nieruchomości?

Przede wszystkim dobry zarządca to zarządca licencjonowany. Wybór zarządcy licencjonowanego to gwarancja, że budynkiem zarządzać będzie osoba posiadająca ku temu stosowne przygotowanie. Jakie inne warunki spełnia dobry zarządca nieruchomościami?

 • Ukończenie studiów wyższych – najlepiej gdyby kierunek był związany np. z zarządzaniem, budownictwem, prawem lub ekonomią.
 • Jeśli studia były kończone na kierunkach, których zagadnienia nie pokrywają się z wymaganiami określonymi przez resort infrastruktury w zakresie zarządzania nieruchomościami dla studiów podyplomowych, wówczas konieczne jest ich dodatkowe ukończenie.
 • Osoba ubiegająca się o możliwość wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości musi mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych.
 • Wymagana jest praktyka zawodowa, trwająca co najmniej 6 miesięcy.
 • Zarządcami nieruchomości mogą zostać osoby niekarane m.in. za przestępstwa gospodarcze, fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, przestępstwa skarbowe czy też składanie fałszywych zeznań. 
 • Wykwalifikowany zarządca nieruchomości to również osoba dysponująca odpowiednią wiedzą z zakresu budownictwa, księgowości i prawa.

Najważniejsze cechy dobrego zarządcy

Osoba starająca się o możliwość wykonywania zawodu zarządcy musi nie tylko posiadać odpowiednie kwalifikacje, jeśli chce dobrze wykonywać swój zawód – liczą się też odpowiednie ku temu predyspozycje. Jakie?

Cechy dobrego zarządcy:

 • komunikatywność,
 • wysokie poczucie odpowiedzialności,
 • sprawna organizacja pracy – zarządcy często mają ograniczony czas działania,
 • umiejętność szybkiego zdobywania i weryfikowania informacji,
 • rzetelność,
 • uczciwość,
 • kreatywność,
 • gotowość do działania w interesie klientów,
 • mobilność – wiele spraw załatwianych jest “w terenie”,
 • dyspozycyjność.

Skąd wiadomo, że wybrany zarządca jest osobą odpowiednią?

W ramach ustawy o uwalnianiu zawodów podpisanej w 2013 roku, posiadanie licencji, aby móc być zarządcą nieruchomości nie jest konieczne. Warunki, jakie trzeba spełniać absolutnie koniecznie, obejmują uzyskanie pełnoletniości, wykupienie ubezpieczenia OC, oraz podpisanie umowy z właścicielem nieruchomości. Zarządca nie musi być również niekarany. Czy to jest jednak dobre rozwiązanie?

Niekoniecznie. W powyższym artykule przedstawiliśmy kryteria, jakie powinien spełniać dobry zarządca nieruchomości. Nietrudno się domyślić tego, że jeśli mamy do dyspozycji osobę z odpowiednim wykształceniem, licencją i predyspozycjami w zakresie odpowiednich cech charakteru i osobę, której jedynymi kryteriami jest pełnoletniość i wykupienie ubezpieczenia, wybierzemy raczej tę pierwszą. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniej osoby?

Dom na sprzedaż

Jak wybrać najlepszego zarządcę nieruchomości?

Najpewniejszą gwarancją wyboru właściwego zarządcy nieruchomością będzie udanie się do firmy zrzeszającej najlepszych specjalistów na rynku. Do pracy w tego typu miejscach, takich jak biuro zarządzania nieruchomościami w Grudziądzu 4-Kąty, są wybierani jedynie najlepsi, dzięki czemu masz pewność, że oto stoi przed Tobą osoba idealna do opieki nad Twoją nieruchomością. 

Dlaczego warto wybrać biuro zarządzania nieruchomościami?

Firmy zajmujące się zawodowo zarządzaniem nieruchomościami są również biegłe w realizowaniu skutecznych strategii marketingowych, a do tego są w pełni na bieżąco z dokonującymi się zmianami w prawie lub budownictwie. Co więcej, przedsiębiorstwa są znacznie lepiej przygotowane na sprawne wdrażanie nowoczesnych systemów kierowania obiektem, które są znacznie lepszą odpowiedzią na aktualne potrzeby konsumentów niż organizacja klasycznych zebrań, cechujących się na ogół, niestety, niską frekwencją. 

Co więcej, powierzając opiekę nad nieruchomością firmie zewnętrznej, nadal masz duży, realny wpływ na realizowane działania. Dla najlepszych firm nie jesteś klientem – jesteś równorzędnym partnerem, którego zdanie jest równie istotne, co zdanie fachowca.