Porady dla świeżo upieczonych mam

Porady dla kobiet w ciąży oraz młodych mam można czerpać z różnych źródeł. Są nimi między innymi rady przekazywane z pokolenia na pokolenia, wskazówki lekarzy i położnych, poradniki w formie książek, a także różne fora i strony internetowe. Internet ma tą zaletę, że jest dostępny 24 godziny na dobę, dzięki czemu kobiety w każdej chwili mogą znaleźć w sieci potrzebne im informacje. Należy jednak pamiętać, że w informacje dostępne w internecie pochodzą z niesprawdzonych źródeł, dlatego najlepiej nie ufać im w stu procentach. Zdecydowanie lepiej stosować się do rad naszych znajomych, lekarzy oraz położnych.

Lekarze i położne radzą

Wskazówki te są szczególnie potrzebne kobietom, które mają zostać mami po raz pierwszy oraz osobom, które nie miały nigdy styczności z niemowlakami i małymi dziećmi. Informacje są niezbędne szczególnie młodym matkom, a także kobietom, które nie planowały ciąży i nie były na nią przygotowane. Ważne porady dla kobiet w ciąży mogą dotyczyć różnych dolegliwości związanych z ciążą, zdrowego żywienia, relaksy, masażu, kosmetyków i leków, których można używać oraz domowych sposobów na podstawowe dolegliwości.

Kobiety w ciąży zmagają się z wieloma różnymi dolegliwościami, dlatego szukają informacji na ich temat. Poradniki wyjaśniają skąd biorą się nudności i wymioty, zgaga oraz rozstępy. Wskazówki mogą także dotyczyć produktów do picia i jedzenia zalecanych lub niewskazanych w ciąży, witamin, które kobiety powinny dostarczyć organizmowi, omawiają problem palenia papierosów w ciąży i spożywania narkotyków. Informacje dotyczą także skurczy brzucha, snu (jaką pozycję najlepiej wybrać i która jest bezpieczna) oraz kontaktu ze zwierzętami. Rady dla przyszłych mam mogą informować również o dyscyplinach niewskazanych w ciąży oraz o tych, które są zalecane. Dotyczą także podróży samochodem i samolotem oraz korzystania z basenu – pływania.

mama

Gdzie szukać informacji?

Przyszłe mamy powinny także dowiedzieć się co spakować do szpitala do porodu, kiedy należy spodziewać się pierwszych ruchów dziecka, jak wygląda plan porodu, jak często powinno się odwiedzać lekarza, jak liczyć ruchy dziecka, jak wygląda kąpiel noworodka, ile powinien ważyć, a także jak zabezpieczać się przed ciążą po porodzie (antykoncepcja po porodzie). Młode mamy powinny natomiast wiedzieć jak opiekować się maluchem zaraz po jego urodzeniu, jak go przewijać, odżywiać, usypiać, jak odżywiać się po porodzie, jak wygląda karmienie niemowlaka, jak się odżywiać jeśli karmi się dziecko piersią, jak podróżować z noworodkiem, jak dbać o jego zdrowie i odporność, jak wrócić do formy po porodzie, jakie dolegliwości oraz choroby zagrażają noworodkowi. Każda kobieta jest inna i każda szuka innych informacji, dlatego też młode mamy indywidualnie powinny dobrać źródło wiedzy, którą wykorzystają w tym niezwykłym okresie, którym jest ciąża i macierzyństwo.

Rzetelne informacje z pewnością dostarczy szkoła rodzenia. Warto wybrać sprawdzoną placówkę, w której pracownicy udzielą szeregu trafnych uwag na temat opieki nad niemowlakiem. Dla zdrowia nie tylko przyszłego dziecka, ale i mamy warto skorzystać z regularnego trenowania w ciąży  – ćwiczenia dla kobiet w ciąży wyzwalają endorfiny oraz sprawiają, że przyszła mama ma poczucie, że zrobiła coś dla siebie.