Płyta fundamentowa – nowoczesny sposób na fundamentowanie

Płyta fundamentowa jest jednym z głównych elementów domu. Stanowi ona bowiem element konstrukcji. Dzięki niej, obciążenia są przekazywane do gruntu. Bardzo często, płytę fundamentową wykorzystuje się w przypadku budowania domów jednorodzinnych. Nierzadko, pełnią one również rolę posadzki na parterze. Wewnątrz płyty fundamentowej można zamontować instalację wodną, gazową i grzewczą. Co ciekawe – płyta fundamentowa była stosowana na terenach, gdzie panowały ciężkie warunki. Obecnie, jest ona stosowana na masową skalę w Skandynawii i Japonii. W Polsce, płyta fundamentowa nie jest aż tak popularna, jednak z roku na rok możemy znaleźć coraz więcej ofert firm budowlanych, które wykonują takie fundamenty.

Cechy płyty fundamentowej

Każda budowa rozpoczyna się od położenia fundamentów. Ostatnimi czasy, coraz częściej wykorzystuje się płytę fundamentową. Jest to coraz popularniejszy sposób na rozpoczęcie budowy. Można ją bowiem zastosować na różne sposoby. Płyta fundamentowa jest wytrzymała i przekazuje obciążenia bezpośrednio do ziemi. Dzięki temu, cały dom ma zapewnioną odporność. Poza tym, można ją zastosować praktycznie w każdych warunkach glebowych bez obaw. Płyta jest więc alternatywą dla popularnych ścian fundamentowych oraz ław. Dużą zaletą płyty fundamentowej, jest przede wszystkim nośność. Stosując taką płytę, mamy możliwość wykonania trwałej izolacji od spodu ziemi. Termiczne izolacje układa się na spodzie fundamentu. W ten sposób możemy zapobiec powstawaniu tzw. mostków termicznych. Równie istotne jest wykonanie specjalnej izolacji przeciw wilgoci. Izolacja ta zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do domu. Jej wykonanie nie jest trudne, lecz wymaga doświadczenia i dokładności. Wykonanie płyty fundamentowej jest dość proste, a czas prac bardzo krótki. Postawienie fundamentu może nam zająć kilka dni, a po dwóch tygodniach od ich wylania, można stawiać ściany.

Samodzielne wykonywanie płyty fundamentowej

 Z uwagi na to, iż płyta fundamentowa jest dość nowoczesnym sposobem na fundamentowanie, najczęściej korzysta się z usług specjalistów. Wiele firm budowlanych zapewnia nam precyzyjne położenie fundamentów. Dzięki zaletom, jakimi cechuje się płyta, w trakcie jej montażu, możemy umieścić w niej instalację grzewczą, wodną czy gazową. Dzięki temu, mając fundamenty, zapewnimy sobie również ogrzewanie w całym domu. Wykonywanie płyty fundamentowej samodzielnie jest możliwe dzięki kilku łatwym etapom. Przed rozpoczęciem prac, należy zadbać o wyrównany i utwardzony teren. Na nim należy umieścić specjalną warstwę drenażową, po czym przygotowuje się zbrojenie oraz instalację przeciw wilgoci. Tak przygotowane podłoże pozwala na położenie płyty fundamentowej. Oczywiście przed wykonaniem pierwszego etapu, należy posiadać odpowiednio opracowany projekt całego domu i jego konstrukcji. Wykonanie płyty jest bardzo proste, a jej użytkowanie wygodne i bezpieczne. Nic więc dziwnego, że metoda ta wciąż zyskuje na popularności. Warto również zaznaczyć, że płyta fundamentowa jest alternatywą dla tradycyjnych ław i ścian fundamentowych. Daje nam ona więcej możliwości i wygody. Poza tym, w płycie takiej bez problemu umieścimy różne instalacje, w przeciwieństwie do innych konstrukcji.

Koszt płyty fundamentowej

Kwota, jaką należy przeznaczyć na budowę płyty fundamentowej może być bardzo zbliżony do cen tradycyjnych ław. Należy jednak pamiętać, że ceny mogą być bardzo różnorodne. Pod uwagę bierze się przede wszystkim wielkość domu, grubość płyty, stan gruntu czy poziom wód gruntowych na danym terenie. Niemniej jednak, postawienie płyty fundamentowej (najczęściej wraz z różnymi instalacjami), zwróci nam się już po kilku latach użytkowania.