Jaki jest koszt nauki gry na instrumencie?

Ludzie niemal w każdym wieku pragną uczyć się gry na instrumencie. Oczywiście im wcześniej rozpoczniemy naukę tym lepiej, młodszy umysł bowiem szybciej chłonie nowe informacje. Jednak nawet gdy „mamy już swoje lata” możemy zacząć brać lekcje pianina czy lekcje gitary. Szkoły oferują zajęcia gry na rozmaitych instrumentach pod okiem doświadczonych muzyków i teoretyków muzyki.

Koszty pasji

Koszt gry na instrumencie często wydaje być tym co stanowi mur nie do przebicia i rezygnujemy z szansy na rozwój naszej pasji. Sprawdźmy jednak jak jest w rzeczywistości. Ceny lekcji gry zależą od instrumentu. Przykładowo lekcje gitary zaczynają się już od 100 zł za miesiąc w szkole prywatnej. W przypadku lekcji perkusji cena będzie dużo wyższa, ok. 250-300 zł za miesiąc z uwagi na bardzo wysoką cenę samego instrumentu. W przypadku gdy cena jest dla nas zaporą można zainteresować się także prywatnymi lekcjami, one są zwykle niższe niż w przypadku nauki w profesjonalnej szkole muzycznej, ale trzeba liczyć się z tym że nauczyciel może nie być prawdziwym zawodowcem i że nie zyskujemy w takim wypadku dostępu do zaplecza muzycznego szkoły muzycznej, które obejmuje zarówno wykwalifikowaną kadrę, zajęcia z teorii muzyki, rozmaite instrumenty jak również możliwość występów.

flute-2-1425277W przypadku gdy zaczynamy uczęszczać do szkoły muzycznej, zwykle mamy możliwość użytkowania jej instrumentów w cenie zajęć. Oszczędzamy w ten sposób pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na zakup własnego instrumentu, a ten wydatek nie musi być wcale mały. W przypadku gitary będzie to koszt ok. 300-400 zł, pianino kosztuje min. 1000 zł (dobrej jakości kilka tysięcy), perkusja to koszt rzędu 2000 zł i więcej. Zatem jak widać, w przypadku gdy zdecydujemy się na zajęcia w szkole muzycznej zyskujemy naprawdę dużo.

Nauka gry na instrumencie jest świetnym ćwiczeniem mózgu. Pozwala zwiększyć koncentrację i pomaga w opanowaniu języków obcych. Ponadto jeżeli mamy okazje występować publicznie, uczymy się radzić sobie ze stresem i tremą. Muzyka jest także świetną odskocznią dla wszystkich zapracowanych, którym zależy na chwili wytchnienia od otaczającej ich rzeczywistości.

Muzyczne alternatywy

lekcje pianinoSzkoły muzyczne oferują często także zajęcia umuzykalniające, nie wymagają one dodatkowego czasu na naukę w domu i nie wymagają od nas konieczności posiadania instrumentu. Takie zajęcia są dobrą alternatywą dla wszystkich tych, którzy chcieliby mieć konta z muzyką, ale nie uważają się za osoby muzykalne lub też mają małe zasoby finansowe. Alternatywą do gry na instrumencie może być także nauka śpiewu. Jeżeli w dzieciństwie z dużą przyjemnością może warto pomyśleć o nauce śpiewu? Ceny są bardzo zróżnicowane, zależnie od miejsca zamieszkania i rodzaju muzyki jaki nas interesuje,  zaczynają się już od 40zł/h.