Kilka słów o agencji reklamowej

Mianem agencji reklamowej określa się firmę, która specjalizuje się w projektowaniu i tworzeniu kampanii reklamowych lub pojedynczych reklam dla produktów, usług, osób. W swoich działaniach agencje reklamowe wykorzystują potęgę mass mediów, a zwłaszcza takich nośników jak prasa, radio, telewizja i internet.

Rodzaje agencji reklamowych

Agencje reklamowe swoją działalność rozpoczęły już w XIX wieku i z biegiem czasu zyskują coraz większą popularność. Nic zresztą dziwnego, bowiem to od nich właśnie w dużej mierze zależy być lub nie być niektórych firm, oferujących produkty bądź usługi. Agencje marketingowe dzielą się między sobą na podmioty, które oferują działania w obszarze BTL oraz ATL. Te pierwsze skupiają się na kierowaniu swoich usług do konkretnego klienta i nie działają w obszarze środków masowego przekazu. Ich nośniki kierowane są do detalistów i konsumentów. Jako reklamę BTL określić można artykuły sponsorowane, każdą formę marketingu bezpośredniego (występującego na przykład podczas różnego rodzaju gier, konkursów lub loterii) oraz sponsoring, ATL oznacza zaś strategię działań marketingowych, które są prowadzone w mediach. Ta forma wykorzystuje więc w swoich działaniach popularność takich środków) przekazu jak telewizja, radio, prasa, plakaty oraz reklamę zewnętrzną, czyli taką, która jest umieszczana poza miejscem zamieszkania konsumenta. Istnieją także firmy, które łączą obie te strategie. Nazywane są agencjami 360°.

Do podstawowych działań agencji reklamowych należy projektowanie, planowanie i zamieszczanie reklam w mediach masowych, a także na billboardach, panelach, gablotach, balonach, wystawach oraz na samochodach i autobusach. Agencje reklamowe zajmują się także dystrybucją i dostarczaniem próbek reklamowych, tworzeniem stoisk oraz innych miejsc wystawowych, a także prowadzeniem kampanii reklamowych. Coraz częściej agencje reklamowe są także odpowiedzialne za identyfikacje wizualną, pełną obsługę graficzną klienta oraz za przeprowadzanie kampanii reklamowych.

Dlaczego warto korzystać z usług agencji reklamowych?

Każda osoba, której zależy na wypromowaniu swojej działalności lub oferowanych przez siebie produktów powinna pomyśleć o skorzystaniu z usług profesjonalnej agencji reklamowej. Oznacza to bowiem szansę na skuteczne wypromowanie swojej marki, jej rozpoznawalność wśród konsumentów oraz możliwość rozwoju.