Wyjazd do UK – własna firma
Prawdopodobnie wszystkie osoby dorosłe zdają sobie sprawę z ogromnej popularności wyjazdów zagranicę, czego właściwym określeniem jest oczywiście masowa emigracja. Niestety, ale nasz kraj systematycznie się wyludnia, co oznacza, że więcej osób wyjeżdża na stałe oraz umiera, niż się rodzi, co jest szalenie trudne do zatrzymania. Masowe wyjazdy nie powinny nas jednak dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę poziom życia przeciętnego człowieka w krajach, do których najczęściej wyjeżdżamy oraz u nas. Różnica jest diametralna i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w ciągu najbliższych nawet kilkunastu lat. Po pierwsze, pracownicy zatrudnieni na Zachodzie mogą liczyć na znacznie wyższe zarobki niż my w naszym rodzimym kraju. Średnie wynagrodzenie jest czterokrotnie wyższe, podobnie jak płaca minimalna. Natomiast ceny są stosunkowo podobne, nie licząc kilku grup produktów, które są zdecydowanie droższe np. w Niemczech.
Prawo w UK – co musi wiedzieć przyszły pracodawca?
Nie zmienia to jednak faktu, że w tym dość licznych krajach żyje się nieporównywalnie łatwiej. Warto wspomnieć także o rozbudowanych programach socjalnych, które potrafią zaspokoić najważniejsze ludzkie potrzeby wtedy, gdy mamy problem ze znalezieniem pracy lub też nasze zarobki są zbyt niskie. Jak się okazuje, na tego rodzaju pomoc ze strony państwa mogą liczyć również imigranci. Konieczna jest jednak rejestracja pracowników w Wielkiej Brytanii, o ile wybieramy się właśnie do tego państwa.
Obowiązek ten jest zupełnie logiczny oraz zrozumiały, ponieważ tylko i wyłącznie osoby zatrudnione legalnie, odprowadzające stosowne podatki mogą liczyć na atrakcyjną pomoc ze strony państwa. Warto zaznaczyć, że prawo pracy oraz prawo podatkowe na wyspach brytyjskich różni się znacząco od polskiego. Pracodawcy muszą wywiązywać się z innych obowiązków, mają natomiast także inne możliwości oraz przywileje. Zanim wybierzemy się na Wyspy w roli przyszłego pracodawcy, musimy być pewni, że rozumiemy krajowe prawo i wiemy jakie działania możemy podjąć. Najlepiej jeszcze w Polsce skonsultować się z prawnikiem, który doradzi nam w jaki sposób należy działać – możecie znaleźć takich radców tutaj. Wszelkie działania powinniśmy podejmować w zgodzie z prawem, aby już na starcie nie zaprzepaścić swej szansy na zagraniczny sukces.
Poznanie innej kultury
Bezsprzeczną korzyścią jest również obcowanie w zupełnie innej rzeczywistości, wśród osób o odmiennych przyzwyczajeniach oraz tradycjach. Nie da się ukryć, że w ten sposób człowiek wspaniale się rozwija, co jest niezaprzeczalną korzyścią. Warto wspomnieć również o poznawaniu języków obcych, co jest niewątpliwym rozwinięciem naszych kompetencji. Mogą nam się one przydać podczas szukania pracy, nawet po powrocie do naszego kraju. Pamiętajmy, że rejestracja pracowników w Wielkiej Brytanii jest niezbędna do tego, aby osiągnąć w niej sukces.