Monitoring zużycia paliwa a oszczędność w spedycji

Obniżenie kosztów – dzięki swojej inwencji czy dzięki UE?

Oszczędności często stanowią słowo-klucz w wielu firmach, przede wszystkim w tych, które dobrze się rozwinęły i posiadają oraz wykorzystują wiele aktywów. Im więcej ich mamy tym większe oszczędności możemy zrobić, gdyż wystarczy niewielka zmiana, by uzyskać całkiem zadowalający efekt. W przypadku firm spedycyjnych metod na oszczędności jest całkiem sporo – my przyjrzymy się dziś oszczędnościom związanym z paliwem. Paliwo może być bolączką dla wielu firm transportowych. Ciężarówki muszą być zasilane paliwem, a normy europejskie nakierowują przedsiębiorców na zakup nowych maszyn, które dostosowane są do optymalnych norm spalania. Obecnie emisja dwutlenku węgla w przypadku ciężarówek nie jest jasno określona, ale stan rzeczy może zmienić się w roku 2021, kiedy normy spalania będą już wprowadzone w życie. Obecnie takie marki jak Mercedes żywo wprowadzają zmiany w swoich technologiach, dzięki czemu ich Actrosy można uznać za ciężarówki stosunkowo ekonomiczne, posiadają najlepsze certyfikaty spalania Euro. Warto też zwrócić uwagę na ich właściwości jezdne, które należą zdecydowanie do światowej czołówki.

Tankowanie diesla

Ile spala ciężarówka i czy może mniej?

Według norm, o których mowa wydobywanie z wydechu ciężarówki ilości dwutlenku węgla przewyższającej 95 gramów na każdy przejechany kilometr będzie niedopuszczalne, co oznacza, że taki pojazd zwyczajnie nie będzie mógł być sprzedawany przedsiębiorcom. Jak widać sytuacja zaostrza się, a to oznacza, że firmy spedycyjne muszą zainwestować w nowe pojazdy – to z pewnością nie jest oszczędność, ale za to jest to inwestycja. Skupmy się jednak na oszczędnościach. Dzięki takiej usłudze jak monitorowanie zużycia paliwa można zaoszczędzić. Czym jest monitorowanie pojazdów ciężarowych? To usługa polegają na elektronicznym mierzeniu różnorodnych parametrów związanych z samochodem, jak czasowe oraz średnie spalanie, prędkość, ciśnienie w oponach i wiele, wiele innych. System GPS pozwala na przekazanie w trybie „real-time” danych do bazy firmy, a także przed oczy kierowcy, dzięki czemu może on dowiedzieć się czy wszystko jest w porządku.

Logistycy a obniżenie kosztów spalania

Spalanie paliwa może zostać ograniczone dzięki wnikliwej analizie logistyków. Wystarczy zwrócić uwagę na przełożenie trasa-spalanie. Im jest trudniejsza, tym samochodów spala więcej, zwłaszcza kiedy jest obłożony towarem. Całkowicie zapakowany TiR może ważyć bowiem aż 40 ton,  a to sprawia, że w trasie spalić może na trudniejszych odcinkach aż 45-48 litrów diesla, co oznacza, że 100 kilometrów jazdy kosztuje ponad 220 złotych! Jeśli zmieni się trasę na prostszą koszty obniżają się. Jest to także związane z ekonomiczną jazdą kierowców, część z nich ma swoje przyzwyczajenia, które ułatwiają im jazdę, ale wzmagają spalanie w ciężarówce. Skuteczne szkolenie pracowników może je nieco obniżyć, podobnie jak kontrola paliwa na całej trasie. Czasami ciężarówki spalają więcej, kiedy zaistnieją pewne nieprawidłowości. Dopóki mechanicy ich nie rozwiążą, koszty firmy mogą niepotrzebnie rosnąć. Monitoring zużycia paliwa to także sposób na szybkie odkrycie tego, czy nie ma wycieku bądź – niestety – czy pod nieobecność kierowcy w kabinie czy w czasie jego odpoczynku nie doszło do kradzieży paliwa na postoju.