Kołdra jest jednym z głównych elementów wyposażenia sypialni. Rynek oferuje różne produkty w zależności od rodzaju wypełnienia. Obok wypełnień naturalnych z wełny, puchu, czy roślin można kupić produkty z wsadem syntetycznym. Kupując kołdrę do sypialni należy się kierować własnymi upodobaniami i potrzebami, jak również warunkami zdrowotnymi. Alergikowi potrzebna będzie inna kołdra niż osobie cierpiącej powiedzmy na reumatyzm, bóle kręgosłupowe, czy migrenowe głowy.
Kołdra wełniana
Kołdry wełniane wyrabiane są z runa zwierząt takich jak: owce, alpaki, wielbłądy. Bez względu na to, z jakiego materiału wełnianego zostały wykonane, mają cechy wspólne. Są doskonałym materiałem termoizolacyjnym. Pod taką kołdrą ciało nie ulega przegrzaniu ani wychłodzeniu, co jest niezwykle ważne w przypadku chorób reumatycznych. Dzięki unikalnej strukturze wełny, zaopatrzonej w poduszki powietrzne wspiera ona działania rehabilitacyjne po urazach stawów i mięśni. W trakcie snu ciało się nie poci i oddycha całą swoją powierzchnią, ponieważ wełna zapewnia cyrkulację powietrza.
Zaletą wełny jest jej higroskopijność, sprawiająca pochłanianie wilgoci do rdzenia włókna, a nie gromadzenie się jej na jego powierzchni. Wełna jako materiał na kołdry ma swoje cechy indywidualne, na przykład kaszmirska grzeje zdecydowanie lepiej niż owcza. Runo merynosa wspiera leczenie reumatyzmu i stanów zapalnych stawów. Natomiast z alpaki cechuje się delikatnością i przewiewnością oraz właściwościami zdrowotnymi, uśmierza migrenowe bóle głowy, łagodnie rozgrzewa, zmniejszając bóle stawów i kręgosłupa.
Wełna alpaki jest trwała i przez wiele lat zachowuje cechy żywego runa. Może być używana przez alergików, ponieważ jest hipoalergiczna. Jeśli chodzi o pielęgnację kołder za wełny, to zaleca się czyszczenie chemiczne w specjalistycznych pralniach, ale bez chloru. Można ją prać w pralce, ustawiając program na 40 stopni Celsjusza, bez wirowania, z dodatkiem łagodnych środków piorących zawierających lanolinę. Suszyć należy w miejscu przewiewnym i zacienionym. W trakcie użytkowania takiej kołdry warto ją co jakiś czas potrząsnąć dla poruszenia włókien wełnianych i odparowania wilgoci. Polskie kołdry wełniane mają certyfikat jakości i bezpieczeństwa OEKO-TEX Standard 100, czyli produkt wolny od substancji szkodliwych dla organizmu człowieka.
Kołdra puchowa
Kołdra puchowa wypełniona gęsim puchem należy do jednej z najbardziej cenionych tego typu akcesoriów sypialni. Przy zakupie tego typu kołdry zawsze pojawiają się obawy, czy jest bezpieczna dla alergików. W nowego typu kołdrach w procesie produkcji likwidowane są wszelkie drobnoustroje, które mogłyby zagrozić osobom z alergią. Należy się jednak liczyć z faktem, że po kilku latach użytkowania mogą się one pojawić.
Kołdra z wypełniona najwyższej jakości gęsim puchem jest lekka, przewiewna i delikatna. Produkuje się ją z najwyższej jakości ekologicznego materiału pozyskanego z polskich, ekologicznych hodowli, dlatego osiąga najwyższe wskaźniki termoizolacji i wentylacji, czyli odprowadzania wilgoci. Jest doskonała na mroźne zimowe noce, ale produkuje się również kołdry letnie.
Kołdra jest w całości pikowana po to, aby puch był równomiernie rozmieszczony i nie przesuwał się w trakcie użytkowania. Szwy zewnętrzne wzmocnione są specjalną taśmą, chroniącą je przed zniszczeniem. Pielęgnacja kołdry wypełnionej puchem wymaga czyszczenia jej w specjalistycznych punktach. Nie zaleca się prania ich w pralce. Należy ją jak najczęściej strzepywać dla ruszenia puchu i usunięcia z niego wilgoci oraz wietrzyć, najkorzystniej w mroźne dni dla zabicia roztoczy lub w miejscu przewiewnym bez dostępu promieni słonecznych.
Polskie kołdry puchowe posiadają wiele certyfikatów, między innymi NOMITE, czyli produkt bezpieczny dla alergików, OEKO-TEX standard 100, czyli wyrób wolny od substancji szkodliwych dla człowieka, DOWNAFRESH informujący o tym, że spełnia on europejskie wymogi higieny i czystości oraz humanitaryzmu dla zwierząt oraz certyfikat RDS, świadczący o monitorowaniu materiału na każdym etapie produkcji.
Wybór kołdry zależy od naszych preferencji i warunków zdrowotnych organizmu. Alergicy na pewno zdecydują się na wypełnienie wełniane. Natomiast osoby cierpiące na reumatyzm, bóle mięśni i stawów oraz ze strony kręgosłupa kupią kołdrę wypełnioną gęsim puchem.