Montaż klimatyzacji – profesjonalne usługi

Tegoroczne upały na pewno wiele osób skłoniły do refleksji nad zakupem klimatyzacji do domu albo do firmy. Niektórzy być może już dokonali takiego zakupu, inni być może wpisali to w wydatki na przyszły rok. Na co warto zwrócić uwagę, kupując klimatyzację?

Rodzaje klimatyzatorów

Warto zacząć od tego, jakie są rodzaje urządzeń do klimatyzacji. Najtańsze i do pewnego czasu najpopularniejsze były urządzenia do klimatyzacji monoblokowe – całość stanowiło jedno urządzenie, które chłodziło powietrze w pomieszczeniu i równocześnie odprowadzało ciepło. Minusem tego typu urządzenia jest konieczność faktycznego wyprowadzenia ciepła poza pomieszczenie. Do tego potrzebna była zazwyczaj rura, którą umieszczało się w drzwiach lub oknie.

Oczywiście drzwi lub okna nie można wtedy zamknąć, więc cały proces chłodzenia jest nieco pozbawiony sensu, jeśli gorąco z zewnątrz dostaje się do środka przez uchylone drzwi czy okiennice. Są wygodne, bo przenośne, ale mało wydajne i dość głośne. Jednym z niewielu plusów jest brak kosztów montażu.

montaż klimatyzacji Skawina

Znacznie lepszym rozwiązaniem wydają się klimatyzatory typu split, w których dysponuje się rozdzieleniem jednostek. Osobno instaluje się jednostkę wewnętrzną, czyli parownik, który ochładza powietrze, a osobno zewnętrzny skraplacz. Firmy zajmujące się montażem zazwyczaj doradzają, gdzie najkorzystniej zamontować skraplacz. W przypadku parownika decyzję trzeba dobrze przemyśleć, tak by urządzenie okazało się jak najwydajniejsze w swojej pracy. Istnieją również urządzenia typu multisplit, w których można zainstalować więcej jednostek chłodzących. To szczególnie przydatne, jeśli chłodzimy pomieszczenie o bardzo dużej powierzchni lub kilka pomieszczeń, na przykład w mieszkaniu albo biurze.

Ile  kosztuje montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji monoblokowej oczywiście nic nie kosztuje. Samo urządzenie może kosztować jak standardowy klimatyzator, czyli około 1200 złotych. Trafiają się również egzemplarze po 500, ale jak wiadomo, cena często idzie w parze z jakością… Jeśli chodzi o urządzenia typu split, koszt montażu zależy od miejsca, w którym instalujemy urządzenie. Klimatyzator ścienny jest tańszy w montażu (ok. 750 złotych), kasetonowy – najdroższy, to około 900 złotych. Przegląd serwisowy to 150-200 złotych. W koszty montażu wliczone jest przygotowanie instalacji, zamontowanie jednostek na zewnątrz i wewnątrz, przeszkolenie użytkownika z pracy urządzenia oraz oczywiście próba szczelności i uruchomienie urządzenia.

Klimatyzatory typu multisplit są znacznie droższe w instalowaniu – multisplit z dwoma jednostkami chłodzącymi pochłonie około 1400 złotych, kolejne jednostki to średnio 600 złotych więcej. Serwisowanie to koszty od około 250 złotych, rosnące o 50 złotych zależnie od liczby jednostek. Warto sprawdzić, czy do kosztów doliczony jest już podatek, czy też cena podana jest bez VATu.

Współpraca: Klimatyzacja Klimasoft – Skawina