Montaż klimatyzacji – profesjonalne usługi

Ze względu na coroczne upały na pewno wiele osób zaczyna rozważać zakup klimatyzatora. Niektórzy być może już dokonali takiego zakupu, inni mogli dopiero wpisywać to w wydatki na przyszły rok. Na co warto zwrócić uwagę, kupując klimatyzację?

Rodzaje klimatyzatorów

Warto przypomnieć, jakie są rodzaje urządzeń do klimatyzacji. Najtańsze i do pewnego czasu najpopularniejsze były urządzenia do klimatyzacji monoblokowe – czyli jedno urządzenie, które chłodziło powietrze w pomieszczeniu równocześnie odprowadzając ciepło. Minusem działania tego typu urządzenia jest konieczność ciągłego wyprowadzenia ciepła poza pomieszczenie. Do tego potrzebna była zazwyczaj rura, którą umieszczało się w drzwiach lub oknie. Oczywiście drzwi lub okna nie można wtedy zamknąć, więc cały proces chłodzenia jest nieco pozbawiony sensu, jeśli gorąco z zewnątrz dostaje się do środka przez uchylone drzwi czy okiennice. Mimo, że klimatyzatory tego typu są wygodne, bo przenośne to w dłuższej perspektywie okazują się mało wydajne i dość głośne. Jednak jednym z niewielu plusów jest brak kosztów montażu.

Znacznie lepszym rozwiązaniem wydają się klimatyzatory typu split, w których jednostki zostają rozdzielone. Osobno instaluje się część wewnętrzną, czyli parownik, który ochładza powietrze, a osobno zewnętrzny skraplacz. Firmy zajmujące się montażem zazwyczaj doradzają, gdzie najkorzystniej zamontować skraplacz. W przypadku parownika decyzję trzeba dobrze przemyśleć, tak by urządzenie okazało się jak najwydajniejsze w swojej pracy. Istnieją również urządzenia typu multisplit, w których można zainstalować więcej jednostek chłodzących. Rozwiązanie to okazuję się szczególnie przydatne, jeśli chcemy skutecznie ochłodzić pomieszczenie o bardzo dużej powierzchni lub kilka pomieszczeń.

Ile  kosztuje montaż klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji monoblokowej oczywiście nic nie kosztuje. Samo urządzenie może kosztować jak standardowy klimatyzator, czyli około 1300 złotych. Przy pozostałych urządzeniach do ceny doliczyć musimy cenę montażu. Jeśli chodzi o urządzenia typu split, koszt montażu zależy od miejsca, w którym chcemy mieć urządzenie. Klimatyzator ścienny jest tańszy w montażu (ok. 750 złotych), kasetonowy – najdroższy, to około 900 złotych. Znacznie droższe w instalowaniu są klimatyzatory typu multisplit – z dwoma jednostkami chłodzącymi (około 1400 złotych), kolejne jednostki to średnio 600 złotych więcej. W koszty montażu wliczone jest przygotowanie instalacji, zamontowanie jednostek na zewnątrz i wewnątrz, instrukcja z zakresu korzystania z urządzenia oraz oczywiście próba szczelności i uruchomienie sprzętu. Warto sprawdzić, czy do kosztów doliczony jest już podatek, czy też cena podana jest bez VATu. Kiedy mamy już zamontowany klimatyzator, nie można zapomnieć o przeglądach serwisowych, których cena waha się w granicach między 200-300 złotych wraz z wymianą filtrów. Kompleksowe usługi montażu i serwisu klimatyzatorów świadczy serwis klimatyzacji w Rawiczu.