Wybór karmy dla zwierząt

Decydując się na zakup jakiegoś zwierzęcia, trzeba pamiętać, że posiadanie pupila to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim obowiązki i też konieczność dodatkowego obciążenia domowego budżetu.

Najedzony zwierz, szczęśliwy zwierz

karma dla psa premium

Pierwszym wydatkiem, na który pójdzie trochę funduszy finansowych jest zakup specjalnej karmy dla zwierząt. Każdy bowiem pupil wymaga dostarczenia do swojego organizmu odpowiednich składników odżywczych, które może mu zapewnić wyłącznie specjalny pokarm dla zwierząt. Należy pamiętać, że zarówno pies, jak i kot to stworzenia mięsożerne, dlatego karmienie wyłącznie resztkami z obiadów (jak ziemniaki czy surówki) nie zaspokoi potrzeb pupili.

Podstawowym składnikiem żywieniowym psów i kotów jest mięso, dlatego głównie z niego powinien się składać posiłek przygotowany dla czworonożnych przyjaciół. Bardzo ważne jest, aby przy kupowaniu karmy dla psa  zawsze uwzględniano jego wielkość (chodzi tu głównie o suchą karmę). Mały pies może mieć nie lada problem z pogryzieniem większych chrupek. Niezbyt dobrym pomysłem jest zastępowanie karmy dla kota pokarmem przeznaczonym dla psów. Dość często można spotkać właścicieli, którzy wychodzą z założenia, ze i tak w jednym i drugim produkcie zasadniczo jest to samo, więc po co kupować dwie odrębne karmy.

Takie myślenie jest dużym błędem, ponieważ karma dla kota zróżnicowana jest według potrzeb żywieniowych kotów, a karma dla psa bogata jest w składniki odżywcze konieczne do prawidłowego rozwoju psa. Naprawdę potrzeby żywieniowe kotów różne są od tego czego potrzebują psy. Jest jeszcze jeden powód, dla którego zamienianie karm jest nieodpowiednie. Małe pyszczki kotów mogą mieć sporo problemu z pogryzieniem zbyt dużej karmy. A jak wiadomo, zbyt duże kawałki jedzenia w żołądku może spowodować kłopoty z trawienie i dolegliwości bólowe.

Zwróć uwagę na jakość

karma premium dla kota

Wysokiej jakości, zdrową karmę można znaleźć w sklepie internetowym Food4Pupil.

Skoro już wiadomo, że karma musi być odpowiednia dla kotów i dla psów, to można się zastanowić skąd wiadomo, który pokarm dla zwierząt będzie najlepszy? Wybór przecież jest ogromny. Czasem jednak to staje się nieistotne, ponieważ produkty żywieniowe dla zwierząt występujące powszechnie w sklepach niczym szczególnym się nie różnią od siebie, oprócz rzecz jasna ceny.

Są jednak rasy (zarówno psów, jak i kotów) wymagające specjalistycznej karmy dla zwierząt, bardzo często niedostępnej w sklepach. W takich przypadkach nie należy pod żadnym pozorem zamieniać pokarmu, bo taka zmiana może przynieść opłakane skutki. Pragnąc zakupić rasowe zwierzę należy szczegółowo i bardzo dokładnie dopytać o zasady żywieniowe psa czy kota. Trzeba podpytać jakiej karmy używać i jaką wodę dawać do picia. Niektórym może to wydawać się dziwne, ale woda także może mieć nieodpowiedni wpływ na organizm zwierzęcia.

Większość psów oczywiście pije wodę z kranu i w żaden sposób mu ona nie szkodzi. Są jednak rasy o wrażliwszych żołądkach i im należy podawać wodę przegotowaną, albo mineralną. Jak widać żywienie zwierząt nie jest tak prostą sprawą, na jaką mogłoby to wyglądać. Kiedyś może i owszem zwykłego kundelka czy dachowca można było nakarmić tak naprawdę czymkolwiek. Teraz jednak należy pamiętać, ze odpowiednia karma dla zwierząt to podstawa.

Artykuł powstał dzięki pomocy specjalistów z Food4Pupil.