Alkoholizm: najczęstsze choroby współistniejące

Alkohol ma widoczny negatywny wpływ na organizm człowieka. Substancja ta powoduje różnorodne dolegliwości z zakresu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego, przede wszystkim zaburzenia ruchu, wzroku, słuchu oraz mowy, zmienność nastrojów, zwiększona drażliwość, a także napady agresji.

Osoby nadużywające alkoholu są ponadto znacznie bardziej narażone na rozwój różnorodnych infekcji o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Zwiększa się również ich podatność na otyłość, co wynika bezpośrednio z wysokiej kaloryczności napojów alkoholowych. 

 

 • Jak alkohol wpływa na poszczególne organy? 

 

Długotrwałe spożywanie alkoholu powoduje zaburzenia różnorodnych organów oraz układów w organizmie człowieka. Można zaobserwować negatywny wpływ tej substancji przede wszystkim na układ nerwowy, układ krążenia, układ trawienia, a także wątrobę oraz trzustkę. 

 • Wpływ alkoholu na układ nerwowy 

Alkohol upośledza funkcjonowanie układu nerwowego, w pierwszej kolejności atakując najbardziej wrażliwe ośrodki. Na skutek oddziaływania tej substancji zakłóceniu ulegają funkcje ośrodków kory mózgowej, a także ich współpraca z ośrodkami w strukturach podkorowych. Powoduje to dojście do głosu najbardziej prymitywnych zachowań, instynktów i popędów człowieka. 

 • Wpływ alkoholu na układ krążenia 

Alkohol i produkty jego przemiany posiadają negatywny wpływ na układ krążenia, oddziałując zarówno na napięcie ścian naczyń, jak i mięsień sercowy. Picie może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych komórek sercowych i pojawienia się obrzęków, sinicy oraz duszności występujących nie tylko w trakcie wysiłku, lecz również w stanie spoczynku. Powstawanie zmian w obrębie mięśnia sercowego jest często spowodowane także niedoborem witaminy B1, do którego dochodzi na skutek zmniejszonej podaży witamin oraz ich nieprawidłowego metabolizmu  spowodowanych nadużywaniem alkoholu. 

 • Wpływ alkoholu na układ pokarmowy 

Stężony alkohol podrażnia układ pokarmowy, powodując przekrwienie śluzówki i prowadząc do stanu nieżytowego, co w efekcie obniża odporność tkanek i zwiększa ryzyko rozwoju zakażeń bakteryjnych. Substancja ta zaburza metabolizm substancji odżywczych, prowadząc do niedoborów białkowych, mineralnych i witaminowych. Skutkuje to między innymi zapaleniem kącików ust oraz nadżerkami śluzówki jamy ustnej. Alkohol powoduje również ruch w górę soku żołądkowego, co podrażnia tkanki i sprzyja powstawaniu nadżerek przełyku. 

 • Wpływ alkoholu na wątrobę i trzustkę

Nadmierne spożywanie alkoholu zaburza sposób odżywiania i przyswajanie substancji odżywczych, takich jak białko, węglowodany, tłuszcze oraz witaminy. Prowadzi to do nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby oraz trzustki, które są jednymi z najbardziej narażonych na toksyczne działanie alkoholu organów. 

chłopak pijący alkohol

 

 • Jakie choroby najczęściej współistnieją z alkoholizmem? 

 

Do najczęściej współistniejących z alkoholizmem chorób można zaliczyć marskość wątroby, nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatię oraz polineuropatię.

 • Marskość wątroby 

Marskość jest chorobą, w trakcie której dochodzi do martwicy hepatocytów, zwłóknienia wątroby i zaburzenia czynności tego organu. W pierwszych stadiach przebieg marskości wątroby jest asymptomatyczny. Wraz z rozwojem choroby zaczynają pojawiać się następujące objawy: 

 • białe przebarwienia na paznokciach,
 • dolegliwości z zakresu układu pokarmowego – biegunki, wzdęcia, nudności, wodobrzusze, 
 • łatwe powstawanie siniaków, 
 • wygładzenie języka, 
 • powiększony obwód brzucha wraz z zanikiem mięśni kończyn górnych i dolnych, 
 • zmiany naczyniowe,  
 • wzmożona pigmentacja skóry. 
 • Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze, czyli podwyższenie wartości ciśnienia tętniczego krwi wykraczające poza normę, to choroba występująca w dwóch okresach. Okres nadciśnienia chwiejnego charakteryzuje się wahaniami stopnia podwyższenia ciśnienia, z kolei cechą charakterystyczną okresu nadciśnienia utrwalonego jest stałe podwyższenie rozkurczowego i skurczowego ciśnienia krwi. Choroba ta przez wiele lat może przebiegać bezobjawowo, a do jej wykrycia dochodzi najczęściej przypadkiem. Symptomami mogącymi wskazywać na rozwój nadciśnienia są bóle i zawroty głowy, uczucie ciągłego zmęczenia oraz zaburzenia snu. 

 • Kardiomiopatia

Kardiomiopatia to choroba polegająca na powiększeniu rozmiarów serca i powodująca jego niewydolność. W początkowych stadiach przebiega bezobjawowo, wraz z jej rozwojem może dojść do wystąpienia takich symptomów, jak duszności, kaszel, kołatania serca, a także obrzęki kończyn dolnych i ogólne zmęczenie. 

 • Polineuropatia

Polineuropatią nazywa się zespół objawów związanych z uszkodzeniem różnych nerwów obwodowych. Choroba daje zróżnicowane objawy w zależności od tego, które włókna nerwów obwodowych zostały uszkodzone. Polineuropatia wywołana nadużywaniem alkoholu objawia się najczęściej zaburzeniami czucia w formie mrowień, bólem, a czasami także porażeniami i niedowładami. Jeżeli uszkodzenia dotyczą nerwu wzrokowego, może dojść do zaburzeń widzenia, a nawet ślepoty. 

W celu zapobiegania chorobom współistniejącym przy uzależnieniu od alkoholu warto zdecydować się na leczenie alkoholizmu w profesjonalnym ośrodku terapii uzależnień.