Kuchnia ogrodowa z grillem – jak ją funkcjonalnie zaprojektować?

Połączenie kuchni i ogrodu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Rozwiązanie takie pozwala na relaksacyjny odpoczynek na tarasie czy podwórku, nie rezygnując jednocześnie z wygód, jakie oferuje kuchnia oraz jej wyposażenie. 

Praktyczne zastosowanie kuchni ogrodowej ułatwia przygotowanie letnich posiłków na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół. Jak jednak zaprojektować taką kuchnię? Czy powinno się zwrócić uwagę na jakieś szczególne elementy oraz kto właściwie może sobie pozwolić na taki projekt?

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu kuchni ogrodowej?

Zaprojektowanie własnej kuchni ogrodowej nie należy do łatwych zadań, jeśli jednak przeanalizuje się kilka kwestii oraz ustali plan działania – można być pewnym sukcesu. O czym najpierw warto pomyśleć, decydując się na stworzenie w ogrodzie lub na terasie kuchni? Z pewnością o rozmiarze całego zabudowania. Na samym początku zaleca się dokonać wszelkich koniecznych wymiarów po to, by mieć ogląd tego, jaką przestrzeń można zagospodarować. Od wielkości zależy też, ile osób zamierza się tam gościć oraz jak często urządzać się będzie towarzyskie spotkania kulinarne. 

Następnym krokiem będzie naszkicowanie oraz rozmieszczenie na planie poszczególnych elementów. Dokładne umiejscowienie grilla, blatu czy stołu jest niezwykle ważne. Nie chcemy w końcu się potem potykać czy wpadać na meble w kuchni ogrodowej. Istotne jest również ustalenie liczby modułów, które mają tworzyć spójną całość.

Należy także zdecydować czy potrzeba nam dodatkowych szafek, zlewu, a może nawet lodówki. Personalizacja kuchni powinna się także w dużej mierze opierać na budżecie, jaki jest się w stanie przeznaczyć na tę inwestycję.

Nieco mniej ważną, lecz wciąż znaczącą kwestią pozostaje estetyka naszej ogrodowej kuchni. Trzeba zadecydować, czy kolorystyka, materiał wykonania oraz inne szczegóły mają współgrać z wystrojem wnętrza domu, a może mają stanowić zupełnie oddzielną kompozycję, zarówno pod względem architektonicznym, jak i dekoracyjnym. 

Warto też dodać, że materiał, z jakiego powstanie wyposażenie kuchni w ogrodzie powinien być odporny na szkodliwe skutki zmian atmosferycznych. Kuchnia ta znajduje się w końcu na dworze, w przestrzeni narażonej na deszcz, śnieg, grad, porywiste wiatry czy inne potencjalnie niebezpieczne zjawiska pogodowe. Projekt kuchni ogrodowej powinien także zakładać, że upał, mróz, a także upływ czasu mogą odcisnąć swoje piętno na pięknej zabudowie. Dlatego kuchnia ogrodowa powinna być nie tylko miła dla oka, ale i solidna, z trwałych materiałów.

Na jaki grill ogrodowy najlepiej się zdecydować?

Wybór grilla ogrodowego powinien nastąpić po przemyślanym ustaleniu indywidualnych potrzeb i wymagań. To, czy zdecydujemy się na grilla klasycznego, gazowego czy też elektrycznego zależy od tego, w jaki sposób zaplanujemy funkcjonowanie kuchni.

Projekt kuchni ogrodowej powinien uwzględniać dokładny rodzaj grilla, gdyż jego obecność będzie latem stanowić główną atrakcję dla domowników oraz ich gości. Dobór odpowiedniego urządzenia nie powinien być zatem lekkomyślny. 

Klasyczny grill węglowy nada potrawom charakterystycznego, smacznego zapachu oraz smaku. Jest łatwy w obsłudze, a także może być przenoszony. Grill ten może być z pokrywą, która pozwoli na kontrolowanie temperatury. Jego minusem jest jednak długi czas rozpalenia ognia.

Grill elektryczny z kolei może być wbudowany w konstrukcję kuchni. Zamontowane obok niego blaty ułatwiają przyrządzanie jedzenia oraz utrzymywanie porządku. Grill ten jest w stanie nie tylko ugrillować żywność, ale i ją upiec. 

Użycie grilla gazowego pozwala na błyskawiczne rozpalenie ognia oraz kontrolowanie jego temperatury. Dodatkowo, nie trzeba go czyścić z popiołu czy resztek węgla, bo zwyczajnie ich nie posiada.

mięso pieczone na grillu

Koszt stworzenia kuchni ogrodowej z grillem

Zaprojektowanie i stworzenie kuchni ogrodowej z grillem może się różnić cenowo. W zależności od wielkości konstrukcji, a także obecności wyposażenia cena może się wahać od 30 do nawet 60 tysięcy złotych. Jest to z pewnością inwestycja na długie lata, zwłaszcza że grill ogrodowy stanowi popularne, często eksploatowane urządzenie.

Jeśli zatem chcemy spełnić swoje marzenie o własnej kuchni przydomowej, musimy wykazać się zaangażowaniem oraz pomysłowością.