Tenis to sport pełen finezji i dynamiki, a do tego jest bardzo wymagający pod względem technicznym. Podczas pierwszego zetknięcia się z tą grą, sprawia ona wrażenie prostej, jednak przy głębszym zgłębieniu od razu ujawnia się jej duża trudność.
Wtedy nie przypomina wyłącznie przyjemnej zabawy, ale poważną dyscyplinę, w której ważna jest także taktyka i solidne przygotowanie fizyczne. Dlatego, aby pokonywane przez nas szczeble trudności nie stały się kłodami rzucanymi pod własne nogi, należy dobrze się przygotować od samego początku. Podstawa to przemyślany zakup sprzętu i ubioru, który pozwoli nam zacząć przygodę z tenisem.
Po pierwsze dobre obuwie
Może jednak najpierw o rakiecie? Racja, ale można na to spojrzeć w inny sposób, ponieważ zagranie rakietą jest końcowym etapem akcji. Fundamentem gry w tenisa jest obuwie, dające stabilną pozycję do wymierzenia uderzenia.
Powinno być odpowiednio sztywne, aby nie nadwyrężyć stawu skokowego w czasie gwałtownych zmian kierunków, przeciążeń, zatrzymań, poślizgów, ale ma być też oczywiście wygodne. Dobrze, aby buty były przewiewne, a to gwarantuje materiał w formie siatkowej. Podeszwa powinna być dopasowana do danej nawierzchni, gdyż w przeciwnym wypadku przy regularnej grze można zniszczyć swoje obuwie.
Rodzaj nawierzchni ma znaczenie przy doborze obuwia do gry w tenisa
I tak do nawierzchni ziemnej mamy obuwie typu „clay”, gdzie głębokie żłobienia pod spodem mają strukturę jodełki, umożliwiającą bezupadkowe poślizgi na ceglanej mączce oraz jej łatwe usuwanie z podeszwy.
Na korty twarde stosuje się podeszwy typu „all court” o bardziej płaskim profilu, który może mieć różną strukturę. Żłobienia nie są takie głębokie, dlatego że na tej nawierzchni szybko zostałyby starte. W podeszwie powinna być odpowiednia pianka o różnej twardości bądź system żelowy, których funkcją jest pochłanianie energii w czasie gwałtownych interakcji z nawierzchnią. Ich zadaniem jest również dawanie solidnego podparcia stopie.
Dla kortów ze sztuczną trawą stosuje się obuwie „omini clay”. Charakteryzuje się ono tym, że na całej podeszwie ma umiejscowione drobno rozsiane wypustki, co daje na tyle dobrą przyczepność, że długie wślizgi są praktycznie niewykonalne. Jeśli brakuje takich manewrów, tenisiści stosują wówczas buty „clay”.
Czy kupno rakiety dla zawodowców ma sens na starcie gry?
Profesjonalny sprzęt bardziej zaszkodzi w tej przygodzie niż pomoże. Zatem dobrze udać się do dobrego sklepu z asortymentem tenisowym, po to aby zasięgnąć fachowej opinii, co tak naprawdę jest nam potrzebne.
Należy sięgnąć po rakietę z odpowiednio dopasowaną rączką. Są cztery rozmiary od L1 do L4. Dla pań polecana jest rączka L2, natomiast dla panów L3 i L4.
Waga rakiety dla początkujących oscyluje pomiędzy 280-315 g, gdzie wartość niższa jest bliższa kobietom a wyższa mężczyznom. Długość rakiety dla dorosłych powinna wynosić 27 cali (68,5 cm). Ważne, aby główka rakiety była odpowiednio większa i wynosiła 100-115 cali, po to aby łatwiej trafiać w piłkę.
Duże pole odbicia daje większy komfort w trenowaniu, które na starcie jest nastawione na oswajanie oraz naukę techniki od podstaw, a nie od razu nabywanie precyzji uderzeń, co mogłoby się skończyć większą frustracją i zniechęceniem.
Jaki naciąg do rakiety tenisowej?
Na początku nie należy martwić się tym parametrem technicznym, jest on po prostu fabryczny. Wraz z większą ilością godzin spędzonych na korcie, przychodzi potrzeba większego wyczucia rakiety. Dopiero w momencie, w którym zaczynamy się zastanawiać jaki naciąg do rakiety tenisowej wybrać wtedy, gdy chce się mieć większą siłę uderzenia, naciąg powinien być mniejszy, jednak powoduje to wówczas utratę kontroli i odwrotnie.
Średni przedział naciągu to 20-30 kg. Analogicznym parametrem jest sztywność samej ramy, im bardziej sztywna tym siła uderzenia jest większa, ale mniejszy komfort oraz celność. Dla osób po kontuzjach lepszym wyborem będzie rama mniej sztywna, dlatego że będzie pochłaniać więcej niekorzystnych drgań. Optymalna sztywność ramy to 64-68RA.
Rakieta z kosmicznego materiału?
Jeśli nie wiemy, czy wiążemy z tą dyscypliną jeden dzień czy więcej, to najtańszą opcją są rakiety aluminiowe. Przy większej pewności polecane są rakiety wykonane z kompozytu grafitowo- aluminiowego, które stanowią złoty środek. Najdroższe rakiety przeznaczone dla obytych graczy wykonane są z grafitu, także w połączeniu z dodatkami tytanu, czy kevlaru.
Ubranie też jest ważne podczas gry w tenisa
W słoneczne dni ważne jest nakrycie głowy. Może to być czapka, daszek, bandana lub opaska, w które wsiąka pot. Można zaopatrzyć się także w opaskę na nadgarstek do wycierania potu. Poza grą na Wimbledonie nie jest wymagany określony ubiór, więc na korcie istnieje dowolność, byle było wygodnie i praktycznie. Jeśli chcemy trzymać w kieszeniach piłki ważne jest, aby wybierać takie spodnie, w których jest odpowiednia wielkość kieszeni.
Panie mogą grać w spódniczce ze spodniami albo w samych spodniach. Naturalny ubiór bawełniany wchłania pot i po jakimś czasie można czuć dyskomfort, natomiast syntetyczny powoduje szybkie odparowanie zbędnego płynu. Odzież ma być przewiewna, w chłodne dni termoaktywna. Nie powinna krępować ruchów i szybko odprowadzać pot.
Dopóki piłka na korcie
Na koniec ciekawostka. Do gry w tenisa używa się piłek bezciśnieniowych i ciśnieniowych. Ciśnieniowe charakteryzują się większym ciśnieniem niż ciśnienie atmosferyczne, są miękkie i głównie przeznaczone dla zawodowców.
Ich minusem jest nietrwałość i nieszczelność, która powoduje powolne ubywanie gazu. Jest to bez znaczenia przy pierwszej styczności z tym wspaniałym sportem, należy zatem po prostu zacząć grę bez jakiegokolwiek stresu, bez ciśnienia, także w piłkach.