Zakup pierwszego aparatu obfituje w całą gamę emocji począwszy od radości, na obawach kończąc. Patrząc na sklepy z mnóstwem produktów do wyboru można dostać niemałego zawrotu głowy, ich parametry potrafią się różnić diametralnie, jednak nie to jest największym problemem z jakim musi się zmierzyć klient, ponieważ już na samym początku musi dokładnie sprecyzować czego on tak naprawdę oczekuje.
Aparat cyfrowy
Podstawowe, kompaktowe cyfrówki zna chyba każdy, ponieważ są dosyć popularne dzięki swojej korzystnej cenie i łatwości użytkowania. Modele amatorskie są przeznaczone dla osób indywidualnych oraz dla rodzin, które nie mają zbyt wielkich potrzeb i korzystają z niego tylko przy okazji, a nie nieustannie. Można nimi robić zdjęcia nie posiadając żadnych dodatkowych umiejętności, potrzebnych do korzystania z niego tak jak to wygląda w przypadku lustrzanek i bezlusterkowców. Kompakty nie zawsze są jednak automatyczne i przystosowane jedynie dla amatorów, często można spotkać w sklepach lub na stronach producentów aparaty kompaktowe, które umożliwiają manualną zmianę ustawień i dostosowanie ich do konkretnego kadru. Ta opcja jest bardzo ciekawa dla osób, które chciałyby zacząć robić zdjęcia bardziej profesjonalnie, ale nie wiedzą od czego zacząć naukę. Zalet tutaj jest dużo, na samym początku w oczy rzuca się kilkunastokrotnie niższa cena, co przekłada się na brak lęku, że podczas nauki zepsujemy bardzo drogi sprzęt. W rozbudowanych kompaktach czasami znajduje się gorąca stopka, która umożliwia zamontowanie lampy błyskowej. Oprócz tego dużą zaletą jest także ich zgrabny wygląd, który może zachęcić nawet profesjonalistów do ich zakupu, mogą się im one przydać nie tyle w profesjonalnych sesjach, co na co dzień, ponieważ mogą nosić je przy sobie, bo są lekkie i zgrabne przez co nie zajmują dużo miejsca, są poręczne, w każdej chwili można je wyjąć i zrobić zdjęcie, a w przypadkach lustrzanek, których nie da się ich ze sobą wszędzie zabierać więc można stracić niesamowite kadry.
Lustrzanka
Każdy zawodowiec wie jak wielka różnica jest między kompaktem, a lustrzanką, która jest niezastąpiona w profesjonalnej fotografii i mogą być z nią tak naprawdę porównywane jedynie hybrydy – bezlusterkowce. Na samym początku warto podkreślić, że mają one bardzo duże możliwości na rozbudowę i zmianę obiektywu w zależności od zapotrzebowania i wymagań użytkownika, można tutaj wyróżnić obiektywy makro, stałoogniskowe, portretowe, rybie oko, tilt-shift, supertele, kitowe, rektylinearne, reporterskie i superzoom. Warto zastanowić się, których obiektywów będziemy potrzebowali i je zakupić, ponieważ używanie lustrzanki bez dodatkowych obiektywów jest marnowaniem jej wielkiego potencjału. Oczywiście nie wszyscy się nią zachwycają, ich wadami jest zdecydowanie wielkość, nie wszędzie możemy je zabrać, bo albo będzie się nam je niewygodnie nosiło albo będziemy się ciągle obawiać, że przyciągniemy uwagę złodziei. Nie można jednak skazywać ich za zbyt duże rozmiary, ponieważ pod względem jakości robionych zdjęć oraz parametrów aparatów wypadają bardzo dobrze w każdym zestawieniu i bez wątpienia sprawdzą się one w rękach profesjonalistów. W przypadku osób początkujących zawsze można wybrać mniej zaawansowane lustrzanki przeznaczone dla amatorów, którzy muszą dopiero nabrać wprawy w robieniu zdjęć i potrzebują mieć na czym się uczyć, jednak warto ten aparat kupić jako drugi, tuż po tym, jak manualne kompakty przestaną być dla nas wystarczające.
Więcej na temat aparatów fotograficznych znaleźć można na stronie https://fotomega.pl/ <<<